Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Людмил Ангелов – живописецът в звуци

Снимка: sofiaphilharmonic.com

Един от най-активните ни съвременни артисти, изявен представител на българската клавирна школа, отпразнува преди броени дни своя 60-годишен юбилей. Това е виртуозният пианист, всеотдаен педагог, неуморен музикален общественик и вдъхновен откривател на нови музикални хоризонти Людмил Ангелов, чието изпълнителско изкуство е във фокуса на вниманието в „Студио Музика“ на 29 юни 2021 г.

Людмил Ангелов е утвърден и всепризнат – както от колеги, така и от меломани, като един от ярките български и европейски интерпретатори на романтичната музика и особено на творчеството на Фредерик Шопен. Но неговият стилов диапазон далеч надхвърля границите на един автор и една епоха и това е естествено, предвид богатството на клавирната литература, създадена през последните няколко века, а пианото е инструментът, на който този артист е отдал всички свои творчески сили.


Роден е на 27 юни 1961 г. в семейството на изтъкнатия български диригент Михаил Ангелов и оперната певица Мария Димитрова. За своите първи стъпки в голямото изкуство и съпътстващите ги трудности и предизвикателства, Людмил Ангелов споделя.

Първият успех на голямата сцена за Людмил идва през 1972 г., когато става лауреат на Националния конкурс „Светослав Обретенов“ в Провадия. През следващата година е сред отличените във „Виртуози на клавирната музика“ - Прага, а непосредствено преди постъпването му в Музикалната академия печели и конкурса „Сенигалия“ в Италия. Колекцията от отличия на Людмил Ангелов се допълва от Специалния приз в големия международен конкурс „Фредерик Шопен“ във Варшава - 1985 (Людмил Ангелов е първият българин, завоювал това отличие!). Следват награди от Международния конкурс в Палм Бийч - САЩ, Piano Masters - Монте Карло и World Piano Masters Tour - Франция. Носител е и на наградата „Аполон Токсофорос“ на фондация „Аполония“ и е член-кореспондент на Кралската академия за изящни изкуства в Толедо (Испания).

Дълбоко проникнал в музикалната естетика и философия на Фредерик Шопен, през 1987-88 г. Людмил Ангелов реализира изключителното за България и едно от малкото в света интегрални изпълнения на абсолютно всички солови клавирни творби на великия полски романтик. То е осъществено в цикъл от 12 рецитала, за което през същия сезон Ангелов е удостоен с наградата „Млад музикант на годината“ в България. През 1999 г. този интеграл е изпълнен с огромен успех в Мадрид и други градове на Испания, а 10 години по-късно пианистът го представя отново в България и Испания.

Людмил Ангелов
Като солист Людмил Ангелов изнася самостоятелни рецитали, както и концерти с най-реномираните оркестри на най-големите световни сцени като залата на Берлинската филхармония, Музикферайн във Виена, Концертгебау в Амстердам, Плейел и Гаво в Париж, Линкълн Сентър в Ню Йорк, Миланската Скала, Алте Опер във Франкфурт, Херкулес в Мюнхен, BOZAR в Брюксел, KKL в Люцерн, Операта в Монте Карло, Цюрихската опера, Аудиторио Насионал в Мадрид, залата на Московската консерватория, Националната филхармония и Националната опера във Варшава, KBS в Сеул и много други. Реализира записи за RCA, Gega New, Pentatone, Danacord, Non Profit Music, Toccata Classics, Hyperion, Vela Records и Virginia Records. Компактдискът му с пиеси от жанровете Рондо и Вариации на Шопен е награден от Националния Шопенов институт във Варшава с Grand Prix du Disque Chopin. През 2016 г. Hyperion издава звукозаписната премиера на Концерт за пиано и оркестър опус 3 от Мориц Мошковски, записан от пианиста със СО на БиБиСи- Шотландия в Глазгоу, а през ноември 2011 г. той е награден от Министерството на Културата на Република Полша с медал Gloria Artis за заслуги в популяризирането на полската музика по света.

Като камерен изпълнител Людмил Ангелов работи активно с двама ярко изявени български майстори-щрайхисти. От 1996 г. датира ползотворното му сътрудничество с цигуларя Веско Пантелеев-Ешкенази, с когото през 2006 година осъществява интегрално изпълнение на Моцартовите сонати за цигулка и пиано в Хихон, Толедо и Мадрид, а през 2016 г. участват с огромен успех в Европейския музикален фестивал в София, отбелязвайки 20 години съвместно сценично партньорство с проекта „Танго“. Незабравими за публиката остават и изявите на дуото Румен Цветков (виола) – Людмил Ангелов (пиано).


Като повечето активно концертиращи музиканти, и Людмил Ангелов не остава равнодушен към това да предаде опита си на следващите поколения. От 1992 г. той непрекъснато преподава в различни висши учебни институции в България и чужбина и осъществява множество майсторски класове.

Като музикален общественик, Людмил Ангелов учредява Фондация „Пиано Екстраваганца“, която става организатор и продуцент на ежегодния международен музикален фестивал със същото име, посветен на рядко изпълнявани произведения от клавирния репертоар на различните епохи. През 2015 г. той е удостоен с Голямата награда на град Варна за цялостната си дейност.

В изпълнение на Людмил Ангелов като солов и камерен инструменталист в предаването „Студио „Музика“ на 29 юни от 19.30 часа ще звучи музика от Волфганг Амадеус Моцарт, Сергей Прокофиев, Сергей Рахманинов, Александър Скрябин, Николай Капустин, Клод Дебюси, Панчо Владигеров, Мориц Мошковски и, разбира се, любимия на Людмил Ангелов велик полски романтик Фредерик Шопен.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05