Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Застраховка "транспортен травматизъм"

Проф. Румен Кастелов
Снимка: Кирил Чобанов

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по ортопедия и травматология на МВР болница коментира задълбочено проблемите, включително и ендопротезирането у нас. Като най-рискови бяха очертани счупванията и последствията при т.нар. политравма. Нерядко уврежданията на тялото са толкова големи и непоправими, че водят до инвалидизация.

По отношение на напредналите медицински технологии за смяна на стави гостът очерта високия процент на успешни операции и пълно възстановяване, но не препоръча едновременната смяна на две стави. Първо, защото времето за операция се удължава двойно, упойката също е прекалено висока доза, а последващата рехабилитация би била улеснена, ако имате един здрав опорен крайник.

Разбира се, говорихме и за негативното влияние на възрастовите промени при хората, за отражението на остеопорозата, на метаболитния синдром, на високите нива на пикочната киселина и други фактори. Всички тези нарушения в баланса на организма оставят негативен отпечатък върху общото здраве на ставите, на мускулите и на тъканите.


В съботната ни "здравна" среща отбелязахме и годишнината на сдружение "Зачатие" – вече 20 години от съществуването си тази организация върши доброволческа работа и помага на десетки двойки с репродуктивни проблеми. В разговора бяха очертани позитивните резултати от тази благородна обществена дейност.


Следващият брой на седмичното издание на програма "Христо Ботев" ще посветим на ваксините – не само поради опасността от пандемична обстановка, вследствие на високия брой заболели от коклюш, но и заради тревожните тенденции по отношение на ваксинопрофилактиката у нас.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ясен Пенчев, Даниел Койнов, аз, Андрей Стефанов, Веселин Маркович, златни медалисти по информатика на България от Международната жаутиковска олимпиада

Еврика! Успешни българи: Борис Михов

Борис Михов е един много добър състезател по информатика. Той е ученик в СМГ "Паисий Хилендарски", участва в различни отбори и е посещавал множество състезателни форуми. Определя себе си себе си като ценител на разнообразната храна, хубавата музика и интересните сериали. Борис Михов е отличен със стипендия от Фондация "Еврика" заради бронзовия..

публикувано на 08.07.24 в 17:05

Творби на Сезар и Пикасо в подножието на Фуджи

Представете си 70 хиляди квадратни метра парк, в който шедьоврите са така органично вплетени в природата, че сякаш винаги са били там. А когато става дума за Музея под открито небе в японското градче Хаконе думата шедьоври никак не е пресилена щом става дума за творби от автори като Огюст Роден, Сезар и Хенри Мур. Културното средище, отворило..

публикувано на 08.07.24 в 08:35
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43