В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по ортопедия и травматология на МВР болница коментира задълбочено проблемите, включително и ендопротезирането у нас. Като най-рискови бяха очертани счупванията и последствията при т.нар. политравма. Нерядко уврежданията на тялото са толкова големи и непоправими, че водят до инвалидизация.
По отношение на напредналите медицински технологии за смяна на стави гостът очерта високия процент на успешни операции и пълно възстановяване, но не препоръча едновременната смяна на две стави. Първо, защото времето за операция се удължава двойно, упойката също е прекалено висока доза, а последващата рехабилитация би била улеснена, ако имате един здрав опорен крайник.
Разбира се, говорихме и за негативното влияние на възрастовите промени при хората, за отражението на остеопорозата, на метаболитния синдром, на високите нива на пикочната киселина и други фактори. Всички тези нарушения в баланса на организма оставят негативен отпечатък върху общото здраве на ставите, на мускулите и на тъканите.
Следващият брой на седмичното издание на програма "Христо Ботев" ще посветим на ваксините – не само поради опасността от пандемична обстановка, вследствие на високия брой заболели от коклюш, но и заради тревожните тенденции по отношение на ваксинопрофилактиката у нас.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg