Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да танцуваш с Мураками

Снимка: изд. Колибри

В романа „Танцувай, танцувай, танцувай“ читателят отново може да се наслади на прекрасния разказвач Харуки Мураками. Самият автор твърди, че писането на тази книга е начин да се спаси от връхлетялата го изведнъж известност. И тук , както и в „Преследване на дива овца“, чието продължение е той, героят – неназован 34-годишен объркан писател на свободна практика, продължава да търси неоткриваемото щастие.

Романът води в Сапоро в странен супермодерен хотел, носещ името на съществуващия на негово място преди „Делфин“, откъдето е изчезнала една от жените, които той смята, че е обичал. 

И в този роман на Мураками продължават тревожните прехвърляния в променени реалности. Но всъщност това е и една от целите на романа – да се научиш, кое е реално и кое не, препращане към самите нас и отсяване на нещата, които са плод на въображението ни и които съществуват в реалността, да откриеш обратния път към себе си. 

Мураками, както винаги, си задава едни от важните в живота въпроси, като този, какво означава да си съпричастен, да си част от нещо, изключително актуален в днешното ни общество. Пита се какво е отношението между минало и настояще, какво е днешният капитализъм, какви са днешните критерии за добро и зло, какъв е светът днес. Отговорите можете да намерите в „Танцувай, танцувай, танцувай!“.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

В Радомир историкът Симеон Мильов представя най-новата си книга

В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..

публикувано на 20.02.25 в 09:03