Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени изследват словното богатство на Константин Преславски

Снимка: uchitelnoevangelie.eu

„Учително евангелие“ от Константин Преславски е важна част от книжовното наследство на Първото българско царство. Съчинението е може би е най-известно със самото си начало “Азбучна молитва“ – оригинално дело на самия Константин. 

Учителното евангелие представлява компилация от 50 преводни и една оригинална беседа, тълкуващи определени откъси от четирите евангелия. Всяко тълкувание включва уводни и заключителни части, написани от средновековния български книжовник. То съдържа ценен материал за историята на българския език и за усилията на старобългарските книжовници да създадат нов висок литературен език, с който да се изразяват християнските богословски термини и реалии, но тези усилия са частично познати. 

Съчинението на Константин Преславски все още не е било обект на изследване. Изданието на паметника е снабдено с речници индекси. Тази задача започна разгръщането си през тази година с проекта на Института за балканистика с Център по тракология при БАН „Словното богатство на Учителното евангелие на Константин Преславски: старобългарско-гръцки и гръцко-старобългарски речници индекси“, който е финансиран от Фонд научни изследвания. 

Международният екип включва както утвърдени специалисти, така и млади учени, които ще придобият опит в работата по съставянето на речници на средновековни съчинения. С издаването на тези речници-индекси, предвидено както в традиционен, „Гутенбергов“ формат, така и в дигитален, ще се хвърли повече светлина върху развоя на български книжовен език. 

Чрез съпоставянето на старобългарския превод и гръцките оригинали ще се разбере повече за преводаческата техника на Константин Преславски и за делото на книжовниците от Първото българско царство.

Чуйте разговора с д-р Иван П. Петров, участник в проекта.


Снимки – uchitelnoevangelie.eu



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари

Завърши 58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари. От 1956 г. Карлови Вари е сертифициран с най-високата А категория сред филмовите кинофоруми. От 1994 г. Карлови Вари коренно промени облика си благодарение на актьора Иржи Бартошка (президент) и авторитетната кинокритичка Ева Заоралова (1932-2022), художествен директор). Вече 30 години..

публикувано на 10.07.24 в 17:25

Албена Тодорова, която пише с неудобство и нежност за своя град

"Литературните маршрути" са специално създадените от фондация "Прочети София" градски турове, водени от писатели, поети и изследователи. Днес поетесата Албена Тодорова ще заведе участниците в "кухнята на писането“, за да надникнат в творческия процес на писатели като Йордан Йовков, Елисавета Багряна, Атанас Далчев. За предстоящия днес в..

публикувано на 10.07.24 в 12:16

"Родопи филм фест" призовава: "Слушай музиката!"

Ден преди откриването на IV Международен документален "Родопи филм фест" (RIFE) в Смолян (11-14 юли) в "Нашият ден" разговаряме с Илина Перянова , режисьор и програматор на фестивала. Тазгодишното издание на "Родопи филм фест" поставя на фокус музиката в нейните вълнуващи кинопроявления под мотото "Слушай музиката!".  "Светът е..

публикувано на 10.07.24 в 11:14

Фотографска изложба на актрисата Джесика Ланг в България

Прочутата кино и театрална актриса Джесика Ланг, носителка на две награди "Оскар" ("Тутси“ 1983 –поддържаща роля, "Синьо небе“ 1995 – най-добра актриса), в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф.  Първата по рода си нейна ретроспектива в България е в рамките на платформата "Майстори на фотографията" и включва..

публикувано на 10.07.24 в 11:03

Семейни срещи с оперното изкуство на открито

Летният фестивал "Опера в парка" в градината на Военната академия "Г.С. Раковски" всяка година привлича гражданите и гостите на столицата към едно културно преживяване от нов тип. Приобщаването на детската публика е сред основните стремежи на Софийската опера и балет, като тази година в парка на Военната академия програмата ще е насочена изцяло..

публикувано на 10.07.24 в 10:33