Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени изследват словното богатство на Константин Преславски

Снимка: uchitelnoevangelie.eu

„Учително евангелие“ от Константин Преславски е важна част от книжовното наследство на Първото българско царство. Съчинението е може би е най-известно със самото си начало “Азбучна молитва“ – оригинално дело на самия Константин. 

Учителното евангелие представлява компилация от 50 преводни и една оригинална беседа, тълкуващи определени откъси от четирите евангелия. Всяко тълкувание включва уводни и заключителни части, написани от средновековния български книжовник. То съдържа ценен материал за историята на българския език и за усилията на старобългарските книжовници да създадат нов висок литературен език, с който да се изразяват християнските богословски термини и реалии, но тези усилия са частично познати. 

Съчинението на Константин Преславски все още не е било обект на изследване. Изданието на паметника е снабдено с речници индекси. Тази задача започна разгръщането си през тази година с проекта на Института за балканистика с Център по тракология при БАН „Словното богатство на Учителното евангелие на Константин Преславски: старобългарско-гръцки и гръцко-старобългарски речници индекси“, който е финансиран от Фонд научни изследвания. 

Международният екип включва както утвърдени специалисти, така и млади учени, които ще придобият опит в работата по съставянето на речници на средновековни съчинения. С издаването на тези речници-индекси, предвидено както в традиционен, „Гутенбергов“ формат, така и в дигитален, ще се хвърли повече светлина върху развоя на български книжовен език. 

Чрез съпоставянето на старобългарския превод и гръцките оригинали ще се разбере повече за преводаческата техника на Константин Преславски и за делото на книжовниците от Първото българско царство.

Чуйте разговора с д-р Иван П. Петров, участник в проекта.


Снимки – uchitelnoevangelie.eu



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слав Недев с изложба живопис "Нова магика" в галерия "Българи"

Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..

публикувано на 14.01.25 в 16:10

Дракони и дракотаври в галерия "Аросита"

Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”.  Експозицията представя две концептуални линии: едната..

публикувано на 14.01.25 в 15:55

100 години Георги Калоянчев

На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..

публикувано на 14.01.25 в 15:45
Мартин Кръстев

Младият поет Мартин Кръстев и неговото внимателно вглеждане в света

Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..

публикувано на 14.01.25 в 12:42
Д-р Сава Драгунчев, Ана-Мария Петрова, Теодора Церовска и Божидар Влайков (отляво на дясно)

Романът "Римлянката" на българска сцена

"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..

публикувано на 14.01.25 в 08:25