През последните години с „Нощта на музеите“ по традиция се отбелязва Международният ден на музеите – 18 май. Но пандемията обърка плановете и на този празник и ето че в събота – на 3 юли, повече от 40 музея, художествени галерии и техните филиали в страната отварят врати за своята публика. Включват се с изложби, концерти, ателиета и разнообразни артпрояви.
Идеята на събитието е да се стимулират музеите да приложат иновативни подходи за представяне на своята дейност и богатства, което да даде възможност на повече хора да бъдат привлечени към музейните експозиции.
След приветствие от член-кореспондент, професор, доктор на изкуствознанието, Мила Сантова, беше представена накратко програмата на някои от музеите от страната. За своите прояви разказват доцент доктор Венета Ханджийска, директор на Регионалния исторически музей-София; Юлия Попчева, експерт „Връзки с обществеността на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН; Силвия Тошева, експерт „Връзки с обществеността“ на Националния природонаучен музей към БАН; Елена Темелкова, директор на Художествена галерия-Перник; Валентин Дебочички, директор на Регионалния исторически музей-Кюстендил; Милена Христова, ръководител отдел „Връзки с обществеността“ на Националния музей „Земята и хората“; доцент доктор Ангел Янков, директор на Регионалния етнографски музей-Пловдив; Антония Кочева от Археологически музей-Сандански; Валентина Василева, директор на Регионалния исторически музей-Смолян, Магдалена Жечева, директор на Регионалния исторически музей-Търговище и доктор Евгения Найденова, директор на Историческия музей-Оряхово.
Независимо от епидемиологичната обстановка и тази година не бяха малко почитателите на Европейската Нощ на музеите.
Чуйте повече в звуковия файл.
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg