Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо ЕС счита за важно да подкрепи бизнес дамите

Дигитализация и женско предприемачество – възможностите у нас

Ние сме тук в България и оставаме, каквото и да се случи

| обновено на 05.07.21 в 11:02
Снимка: Pixabay

Бъдещето на бизнеса на високи токчета или по какъв начин дигитализацията може да подкрепи женското предприемачество.

Какъв е потенциалът за развитие на женското предприемачество в България, как да бъде увеличена предприемаческата активност сред жените и защо това е важно?

Европейската програма “Еразъм +“ дава възможност да бъдат обучени европейките, дръзнали да развиват свой бизнес, затова как той да стане по-успешен и как да порасне по-бързо.

УНСС е ангажиран с разработването на учебна програма, с която да бъдат постигнати тези цели.


Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Костадин Коларов, директор на Института по предприемачество към УНСС.

“Учебната програма, която ние разработваме съвместно с няколко партньори от шест страни, се стреми да даде знания на жени, които нямат голям опит в дигитализацията на отделни дейности на своето предприятие, да научат в един кратък срок това, което ще ускори внедряването на дигитални технологии. Но по-важното е, че това ще доведе до повишаване на приходите и от там печалбите в техните предприятия."

Защо ЕС счита за важно да подкрепи бизнес дамите

"Възможността ни беше дадена от Ключова дейност 2: “Образование на възрастни“, където по инициатива на партньорите, с които работим се насочихме към тази важна тема.

Една от темите е женското предприемачество поради исторически формиралото се по-малко присъствие на жените в бизнеса и дигитализацията, която трябва да се случи във всяко едно предприятие, независимо дали е ръководено от мъж или от жена.

Именно важността и на двете теми ни накара да направим консорциум от неправителствени организации, подкрепящи жените и предприемачеството, фирми, които са повече специалисти в дигитализацията и в мениджмънта на малки предприятия, също така и изследователи в областта на предприемачеството и в частност женското предприемачество

Конкретните партньори работим с италианска консултантска компания, подобна на структура в Австрия. Център за изследвания и политики в областта на предприемачеството в Загреб, Хърватска, Харповския политически институт, където имат много добри традиции в управлението на проекти. Наш партньор е и Асоциацията на гръцките жени предприемачи в Солун. Допълвайки се и с експертите от Балтийския регион в Латвия, съчетаваме разнообразие на опит и знания, които доведоха до създаването на една учебна програма – може би първа по своя характер.

Проблемът ще бъде сега тя да се доразвие и популяризира и приложи на практика."

Информация за предстоящите обучения

"След като вече оформи своя първи продукт, проектът възнамерява да я популяризира програмата чрез свой уебсайт, към който ще има линк в страницата на УНСС.

Отделно с партньорите ни от Италия сме предвидили да разработим страница във Фейсбук."


Темата коментира в “Нашият ден“ и Ива Владимирова, основател на мрежата за женско предприемачество „Бизнес на високи токчета“.

Новите технологии

“Видя се, че подготвените хора за употреба на дигитални технологии много по-лесно и без стрес успяха да преминат през пандемията. Докато при други се наложи да преминават в движение.

Жените се справиха доста добре, когато се случиха нещата с пандемията, те реагираха светкавично и успяха да прехвърлят своите бизнеси онлайн.

Но се видя, че има и много пропуски, за които има нужда да се работи."

Подкрепа на жените в предприемаческите усилия

"Изключително щастлива съм, че направихме партньорство с УНСС и сме акредитирани партньори по този проект. Тъй като това отнема и финансови средства на много от дамите. Да не забравяме, че освен в бизнеса те трябва да инвестират и в своите нови знания, така че една такава програма е много добре дошла за тях.

Поне от гледна точка на това, че когато трябва да спасяваме бизнеса и още не сме се развили, да можем да допълним чрез такава програма знанията си.

В нашата организация подпомагаме жените и чрез полезни контакти, сдружения и консорциуми, които правим. Освен това правим и много съвместни срещи, на които те да могат да разкажат за своите постижения и да споделят своите проблеми."

“Горда съм българка“В колко градове на страната има членове организацията

"Имаме членове почти от цялата страна. Но към момента представителства имаме в Пловдив, Варна и Шумен. Предстои да открием Петрич и Видин.

Щастлива съм, че към нас е и “Клубът на младите дами в бизнеса“ и всъщност това най-много ме радва, защото имаме вече приемственост – младите могат да се учат от опита на успелите дами или преминали по този път и няма нужда сами да се блъскат по попрището, което започват.

Факт е, че предприемачеството у нас започна да се развива по-късно, нямаме това наслагване в поколенията. Когато аз започвах собствен бизнес, се учехме на свой гръб, нямахме опита, от който да почерпим.  Докато сега те имат тази възможност и се радвам, че те са много активни и приемат подадената от нас ръка. Правим менторски програми, за да можем да ги подкрепим."

Първото хоро на високи токчета

"Това е едно продължение на започната кампания от нас “Горда съм българка“. Точно по време на пандемията ние заявихме – “Ние сме тук в България и оставаме, каквото и да се случи“.

На 12 септември ще има Фестивал “Горда съм българка“, на който ще осъществим първото хоро на високи токчета."

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Pixabay, Фейсбук - личен профил


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16
СУ

Да възпитаваш в любов към България

В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола. Мариана Манчева , дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола..

публикувано на 21.07.24 в 10:46
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Поведението на ГЕРБ е абсолютно безотговорно

Какво ни казаха политическите играчи с действията си по време на политическа криза, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , комуникационен експерт. Нетрадиционното предложение на ПП/ДБ "Това беше пример за една много добра политическа комуникация – честна и открита, която успя да постигне няколко цели. На..

публикувано на 21.07.24 в 08:25