Бъдещето на бизнеса на високи токчета или по какъв начин дигитализацията може да подкрепи женското предприемачество.
Какъв е потенциалът за развитие на женското предприемачество в България, как да бъде увеличена предприемаческата активност сред жените и защо това е важно?
Европейската програма “Еразъм +“ дава възможност да бъдат обучени европейките, дръзнали да развиват свой бизнес, затова как той да стане по-успешен и как да порасне по-бързо.
УНСС е ангажиран с разработването на учебна програма, с която да бъдат постигнати тези цели.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Костадин Коларов, директор на Института по предприемачество към УНСС.
“Учебната програма, която ние разработваме съвместно с няколко партньори от шест страни, се стреми да даде знания на жени, които нямат голям опит в дигитализацията на отделни дейности на своето предприятие, да научат в един кратък срок това, което ще ускори внедряването на дигитални технологии. Но по-важното е, че това ще доведе до повишаване на приходите и от там печалбите в техните предприятия."
Защо ЕС счита за важно да подкрепи бизнес дамите
"Възможността ни беше дадена от Ключова дейност 2: “Образование на възрастни“, където по инициатива на партньорите, с които работим се насочихме към тази важна тема.
Една от темите е женското предприемачество поради исторически формиралото се по-малко присъствие на жените в бизнеса и дигитализацията, която трябва да се случи във всяко едно предприятие, независимо дали е ръководено от мъж или от жена.
Именно важността и на двете теми ни накара да направим консорциум от неправителствени организации, подкрепящи жените и предприемачеството, фирми, които са повече специалисти в дигитализацията и в мениджмънта на малки предприятия, също така и изследователи в областта на предприемачеството и в частност женското предприемачество
Конкретните партньори работим с италианска консултантска компания, подобна на структура в Австрия. Център за изследвания и политики в областта на предприемачеството в Загреб, Хърватска, Харповския политически институт, където имат много добри традиции в управлението на проекти. Наш партньор е и Асоциацията на гръцките жени предприемачи в Солун. Допълвайки се и с експертите от Балтийския регион в Латвия, съчетаваме разнообразие на опит и знания, които доведоха до създаването на една учебна програма – може би първа по своя характер.
Проблемът ще бъде сега тя да се доразвие и популяризира и приложи на практика."
Информация за предстоящите обучения
"След като вече оформи своя първи продукт, проектът възнамерява да я популяризира програмата чрез свой уебсайт, към който ще има линк в страницата на УНСС.
Отделно с партньорите ни от Италия сме предвидили да разработим страница във Фейсбук."
Темата коментира в “Нашият ден“ и Ива Владимирова, основател на мрежата за женско предприемачество „Бизнес на високи токчета“.
Новите технологии
“Видя се, че подготвените хора за употреба на дигитални технологии много по-лесно и без стрес успяха да преминат през пандемията. Докато при други се наложи да преминават в движение.
Жените се справиха доста добре, когато се случиха нещата с пандемията, те реагираха светкавично и успяха да прехвърлят своите бизнеси онлайн.
Но се видя, че има и много пропуски, за които има нужда да се работи."
Подкрепа на жените в предприемаческите усилия
"Изключително щастлива съм, че направихме партньорство с УНСС и сме акредитирани партньори по този проект. Тъй като това отнема и финансови средства на много от дамите. Да не забравяме, че освен в бизнеса те трябва да инвестират и в своите нови знания, така че една такава програма е много добре дошла за тях.
Поне от гледна точка на това, че когато трябва да спасяваме бизнеса и още не сме се развили, да можем да допълним чрез такава програма знанията си.
В нашата организация подпомагаме жените и чрез полезни контакти, сдружения и консорциуми, които правим. Освен това правим и много съвместни срещи, на които те да могат да разкажат за своите постижения и да споделят своите проблеми."
В колко градове на страната има членове организацията
"Имаме членове почти от цялата страна. Но към момента представителства имаме в Пловдив, Варна и Шумен. Предстои да открием Петрич и Видин.
Щастлива съм, че към нас е и “Клубът на младите дами в бизнеса“ и всъщност това най-много ме радва, защото имаме вече приемственост – младите могат да се учат от опита на успелите дами или преминали по този път и няма нужда сами да се блъскат по попрището, което започват.
Факт е, че предприемачеството у нас започна да се развива по-късно, нямаме това наслагване в поколенията. Когато аз започвах собствен бизнес, се учехме на свой гръб, нямахме опита, от който да почерпим. Докато сега те имат тази възможност и се радвам, че те са много активни и приемат подадената от нас ръка. Правим менторски програми, за да можем да ги подкрепим."
Първото хоро на високи токчета
"Това е едно продължение на започната кампания от нас “Горда съм българка“. Точно по време на пандемията ние заявихме – “Ние сме тук в България и оставаме, каквото и да се случи“.
На 12 септември ще има Фестивал “Горда съм българка“, на който ще осъществим първото хоро на високи токчета."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg