Вече 42 години от живота на маестра Венеция Караманова са посветени на Детския хор на Българското национално радио. Той е един от най-добрите детски хорови състави не само на България, но и в света.
Не отдавна на тържествата, посветени на 60-годишнината на Детския хор на Националното радио заедно с отличията за състава бе отличено и диригентското майсторство на маестра Караманова.
Животът често прави неочаквани подаръци. Така се случва и при нея. Като малко момиче мечтае да бъде част от състава на Детския радиохор, но майка ѝ и решава, че трябва да продължи да свири на пиано, на което свири от 4-годишна.
Години по-късно г-жа Караманова става диригент на любимия Детски радиохор.
По повод 60-годишнината на Детския радиохор маестра Караманова получи много награди и грамоти. Тя и хорът получиха и отличието “Св. Св. Кирил и Методий“, което беше връчено лично от президента Румен Радев.
Венеция Караманова е главен герой в “Нашият ден“.
“След такова преживяване, което имахме, ние бяхме готови за това, което желаем да представим на публиката, но не бяхме готови за съпреживяването и за емоцията, която последва.
Да застанеш пред толкова много публика, а преди това пред държавния глава, който казва, че “Детският хор е национално богатство, което трябва да се съхранява“. Това наистина е вълнуващо.
Изведнъж те отвежда в съвсем други мащаби, готвейки се за концертите, ти се съсредоточаваш само върху едната част – изпълнителската и организационната.
А тук виждаш значението, което има твоето дело. Може би това е резултатът от концерта и от всички признания, които получихме."
От 2013 г. до днес маестра Караманова е начело Детския радихор на БНР. Той има репертоар почти 1000 произведения и концертна дейност на 4 континента.
Поглед назад
"Беше ми много трудно, защото, завършвайки Консерваторията, имах техническите умения, занаят, но да работиш с детски хор при това суперпрофесионално, беше ново за мен.
В Консерваторията и сега не обръщат внимание на детското пеене и създаването на такъв хор, а то е в основата на хоровото пеене, на хоровото изкуство, от което изкристализират върховите постижения на нашите оперни певци.
Беше ми трудно, защото трябваше да науча за развитието на детския глас, да се науча как да ги обединяваме. Всичко това научих от маестро Недялков и от моята работа с децата в крачка.
Едно е да се учиш въобще на дирижиране, друго е да работиш с деца. Там е особена магия, защото децата са много чисти и прозорливи. Те те усещат как се отнасяш към тях дали можеш, дали си искрен към тях и реагират адекватно.
Дирижирането е такава професия – ние се разкриваме пред децата 100%.
Над 30 години помощник-диригент на акад. Христо Недялков
"Това, което съм научила, е отдаденост 100%. Защото маестрото и на 80 години работеше максимално в залата, не си спестяваше нищо, беше много взискателен към себе си, после към нас.
Суперпрофесионализъм, научи ме да не се опитвам да се харесам на децата по най-елементарния начин, напротив да ги издърпвам към високите изисквания, които имаме.
Това беше много интересно. Системата е специална, възприема се в Детския хор като основа и рамка на изграждането на този колектив и се възприема като такава от много хорови колективи и в България, и по света."
Връзката с музиката
"Връзката идва от семейството. Моите дядовци и баби всички са пели. Един от моите прародители е основател на операта в Стара Загора. Баща ми и майка ми са певци до последно. Действително съм заспивала на репетиции в хоровете и съм познавала нотите преди буквите.
Смятам, че семейната среда е много важна за предопределяне на пътя на едно дете. Имала съм късмета моите родители да бъдат отворени към моите възможности, да ме насочат към пианото – това ми даде основа, за да тръгна нагоре."
Но винаги песента и децата са били на първо място
"Моите ръце заболяха като пианистка във втори курс на Консерваторията, въпреки че бях при проф. Панка Пелишек. Затова отидох към хорово-диригентския клас – проф. Гюлева ме подкрепи за 20 дена се приготвих, кандидатствах, приеха ме и тръгна тази среща магията на хоровото изкуство."
Най-трогателните преживявания с Детския радиохор
"Те са много. Винаги ме е удивлявал стремежът на децата да се подкрепят, тяхната всеотдайност. Но мисля, че тук е и ролята на диригента, той трябва да създава кауза. Създадеш ли кауза, на която да си водеща фигура, то тогава обединяваш децата около тази кауза.
Може би това е един от факторите, които допринесоха за успеха на хора. Имаме кауза – това е Детският радиохор винаги да бъде водещ и винаги да пазим постулатите на класическото хорово пеене, макар и чрез други изразни средства.
Аз давам на Детския радиохор, а получавам енергията на този млад състав. Да общуваш с младите хора е като благословия. Може би е имало напрежение в един момент в семейството, когато моите деца бяха малки и трябваше да организираме отглеждането им. Имам страхотно семейство, страхотни баби и дядовци, които помогнаха и преминах през този етап. И сега мисля, че уважението на семейството ми, на моите деца, вече големи хора, е точно поради факта, че съм устояла моето желание и мечта да работя с хора."
Най-скъпото отличие
"Не мога да кажа кое ми е най-скъпо. Сега получихме – и хорът, и аз – “Кристалното огърлие“. Удостояването за втори път от Европейската федерация също много ме вълнува. От Министерството на културата получихме грамота и за втори път получих “Златния век“ и печат “Цар Симеон Велики“. Децата получиха грамотата за 60-годишнната и приноса в развитието. Но в интерес на истината поставям на първо място плакета “Св. Св. Кирил и Методий“ от президента Радев, защото това е признание на състава за цялостния му принос за всички десетилетия на всички деца, които са минали през този хор и са създали тази общност и представителност на българската култура навсякъде по света."
Планове
"Вече разработваме един проект с Фондация “Дарби“ за посещение от Норвегия и в Норвегия. Имаме покани от Испания, които не успяхме да осъществим през миналата година. Плановете са много.
Насоката е да разширяваме още репертоара. Миналата година подготвихме 10 съвсем нови произведения, които ще реализираме през следващите десетилетия. Готови сме за 5-6 години напред."
Чуйте Венеция Караманова в звуковия файл.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg