Навършват се 171 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.
По този повод Националният литературен музей и къща-музей „Иван Вазов“ в столицата ще отбележат годишнината от 11 часа пред паметника на Иван Вазов при храма „Света София“. В родния град на Вазов - Сопот, проявите започват с детско утро под мотото „Аз съм българче“ от 9.30 часа.
В 11.30 часа отново в къщата-музей “Иван Вазов“ е церемонията по награждаване на лауреатите от Седмия национален конкурс “Вазовата България“ и среща с носителя на детската Вазова награда.
От 18.00 в църквата „Св. св. Петър и Павел“ има тържествена литургия. В 19.00 часа в Народно читалище “Иван Вазов“ 1871 г. може да се гледа постановката “Сюрприз“ по разкази на Чудомир, гостува Младежки театър “Николай Бинев“.
В 20.30 часа на пл. „Иван Вазов“ започва тържественият митинг, на който ще бъде връчена Националната литературна награда „Иван Вазов“ на тазгодишния лауреат – Боян Ангелов.
В 21.00 часа е началният час на празничния концерт, посветен на днешния ден.
За честването разказва в “Нашият ден“ Борислава Петрова, директор на къща-музей „Иван Вазов“ .
Боян Ангелов е носителят на Националната литературна награда “Иван Вазов“. Той спечели журито с много неща. Има доста богата биография, а също и много стихове, посветени на Вазов и на други личности от неговия ранг. Смятам, че той е една достойна кандидатура.
Очаквам днес хиляди хора да дойдат тук в родния дом на Вазов и ги каня. Днес нашият и всички музеи в Сопот работим с “вход безплатен“.
Ще има ли промяна в беседата
Беседата за всеки един е различна. Всеки чувства Вазов по различен начин. Тя никога не се повтаря. Течащата вода във вадата продължава да ни омайва с ромона си, по калдъръма още отекват стъпките на Вазов и на неговите родители.
Карам посетителите да си припомнят “Аз съм българче“ и да пристъпят през прага на музея.
Посетителите
Характерно е при нас, че посрещаме повече ученици, но всъщност имаме посетители от всякакви възрасти.
Интересът е огромен. Отново започнахме да посрещаме ученически групи след разпускането на мерките. Целият месец юни дворът ни беше пълен с деца.
Всеки си тръгва с нещо ново, нещо различно – един се зареждат с чувство за гордост, за други е чест да се докоснат до родовата история, трети четат и препрочитат вечните слова.
Пожелавам си да можем да пренесем Вазов напред във времето, защото той винаги ще бъде актуален.
За конкурса ни “Вазовата България“ получихме наистина много творби. Не зададохме ограничителни параметри, дадохме пълна свобода и установихме, че децата мечтаят за такава България за каквато и Вазов е мечтал.
Чуйте Борислава Петрова в звуковия файл.
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg