Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Понеделник, 19 юли

Избрано от програмата

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
„Адвентистът“, разказ от Михаил Вешим

от 0.30 до 2.00 часа
Заедно след полунощ – Срещу понеделник
• Метаморфози срещу понеделник
Гост в студиото Мария Василева – историк на изкуството, куратор, галерист, собственик на галерия Структура. Без преувеличение може да се каже, че Мария е водеща фигура в областта на съвременното визуално изкуство. Работила е по много проекти, изследвала е състоянието на визуалната среда в различен обществен, политически и социален контекст. С нея ще говорим за състоянието на съвременната художествена сцена. Визионер или ситуационен играч трябва да бъде днес визуалния артист. Как да се ориентираме в необятния и често напълно неразбираем свят на визуалното изкуство. Докъде се простира спекулацията и от къде започва стойността и смисъла?
• Въведение в  понеделник
• Какво да очакваме от седмицата.

от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам – Рецитал
Концерт от Международния фестивал Шубертиада в Шварценберг, от 25 август 2019 г. Свири Марк-Андре Амелен, пиано. В програмата: творби от Хенри Херц, Карл Филип Емануел Бах, Франц Шуберт и Ференц Лист.

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Етно музика от Дания

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Кайчо Каменов, Румяна Филкова, Данчо Радулов, Георги Димитров и други

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Нетърпеливият кораб“ от Мила Канджева

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
Радиотеатър за деца: „Самодивската царица“ от Николай Райнов

от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
• България и светът на този ден: Ден на българската дипломатическа служба. Разговор с проф. Анна Кръстева – политолог, преподавател по международни отношения.
• Честит 74 рожден ден на британския музикант, композитор и астрофизик Брайън Мей – китарист на легендарната група „Куин“ – коментар
• Космическото бъдеще на човечеството след революционния полет на британския милиардер Ричард Брансън в Космоса със совалката „Юнити“ и ден преди планирания полет на американския бизнесмен Джеф Безос с неговия апарат „Ню Шепард“. Как ще се развие конкуренцията между „Вържин Галактик“ на Брансън, „Блу ориджин“ на Безос и „СпейсЕкс“ на Илон Мъск на зараждащия се пазар на космически туризъм. На този фон, къде е България в изследването на Космоса, кога ще има нови български космонавти и какви възможности дава спечеленият от СУ „Св. Климент Охридски“ образователен проект към ЕКА „Space Edu 4 Bg“ – разговор с д-р Владимир Божилов, астрофизик и гл. асистент, катедра „Астрономия“, ФзФ, СУ „Св. Климент Охридски“
• Пет места, на които да си доброволец това лято – една инициатива на TimeHeroes – разговор с Наталия Иванова, редактор в TimeHeroes
• Главен герой: Любомир Николов – писател и психолог за новата му книга „Крайни мерки“
• Минути на редактора: повишаването на цените на основни стоки – интервю с Виолета Иванова, зам.-директор на Института по социални и синдикални изследвания към КНСБ

от 10.05 до 11.00 часа
Лятна Академия Комика
Кабаре

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Жълтата подводница
Музика на български поп, рок и джаз артисти. Изпълнения на на групите „Акага”, „Соулбемол”, „Innerglow”, „NI.co” и „Hayes & Y”, и вокалистите Хилда Казасян, Маги Алексиева – Мей, Lina Nikol, Мария Илиева, Любо Киров и Славин Славчев.

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
• Проф. Кирил Топалов за новата си книга „Софийски разкази“.
• „Отново свързани“ – публики и културно съдържание в дигитална среда – един проект на „Интеркултура консулт“, за който ще говорят проектният мениджър Милена Бербенкова и Диана Недева и Весела Деянова от Митинг пойнт.
• „Историческият път на българските католици, част от Никополската епархия“ – изложба в историческия музей в Русе – проф. Николай Ненов, директор на музея.
• За изложбата на известните абстракционисти – Емилио Ведова и Алнурф Райнер „Тициан гледа“ в Австрия – кореспонденция.
• Фотографска изложба за българските роми – „Колелото на времето“ – репортаж.
• Премиера на „Дон Жуан“ в Античния театър в Пловдив, поставена от известния полски театрален и оперен режисьор Михаил Знаниецки – Музикалният директор на Опера Пловдив Диан Чобанов.

от 14.00 до 15.00 часа
Музикален следобед – Музикален момент
В неистовите летни жеги ви предлагаме един час прохлада с музикалната импресия „Там, край реката“. Пътешестваме по различни реки с музиката на Шуберт, Сметана и Сен-Санс и изпълненията на Едит Винс, Фелиция Уитърс, Йо Йо Ма, Джули Ландън, Саймън и Гарфънкъл и др.

от 15.10 до 16.30 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Познати и непознати
• Пътят нагоре
За усилията, постиженията, надеждите и ежедневието разговаряме с параолимпийците: Михаил Христов – трикратен световен шампион на троен скок; с Кристиян Стоянов – двукратен световен шампион в бягането на средни разстояния и с тенисиста Дени Коджабашев – световен шампион по тенис на маса
• Отборът на надеждата
Как върви подготовката на младежите от националния „Отбор на надеждата“, който ще вземе участие на Европейско първенство по стрийт футбол в Утрехт, Нидерландия от 13 до 19 септември тази година. Отборът е съставен изцяло от младежи, събрани от цяла България и израснали в институции. Защо мениджърският и треньорски екип на отбора се зае да занимава с футбол и да тренира и бежанците от бежанските лагери – разговор с мениджъра на отбора Виктор Кирков.
• Живот за разказване: надзъртаме в живота на Цветан Маджаров – фотограф от Смолян

от 16.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Минерални извори и терми в България
Епизод 3: Древни римски терми по нашите земи
Говори се, че гърците са изсекли горите си, за да строят кораби, а римляните - за да си топлят баните. Със сигурност, обаче, римските бани са възникнали по гръцки образец. Те бързо се превръщат в център на обществения живот и белег на римската цивилизация.
Термите представляват огромни бани, големи басейни с топла и студена вода, библиотеки, даже и министадиони. Освен в Рим, те се строели и в провинциите на Римската империя, особено в местата, където били разквартирувани легионите.
На територията на България има  древни терми във Варна, Кюстендил, Бургас, Стара Загора, Хисаря.
За термите в  Одесос, Пауталия и Улпия Сердика разказват Ана Хараламбиева, Валентин Дебочички и Катерина Сертирова.

от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
• „Аз чета“ – най-голямата он-лайн медия за книги и четене отпразнува 15 години. Промениха ли се книгоиздателските практики , погледът към книжните рецензии, отношението ни към четеното. Гости: Александър Кръстев, създател на „Аз чета“, и Диляна Денева.
• Моята история, моята тема: Филмовите адаптации по романи на  Джейн Остин – разговор с доц. Огнян Ковачев, по повод 204 години от смъртта ѝ
• Дати от световната история: Едгар Дега

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Фолклорни новини
Звучат изпълнения на Недялко Недялков, Теодора Соколова, Даниел Спасов, Петьо Костадинов, Народен оркестър при АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ - гр. Пловдив и много други.

от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Еврорадио
Из архивите на Еврорадио
Запис от фестивала BBC Proms в Лондон, от 9 септември 2008 г.
Свири Чикагският симфоничен оркестър с диригент Бернард Хайтинк и солист Мъри Пърая, пиано. В програмата: В. А. Моцарт – Концерт за пиано и оркестър № 24 в до минор, К. 491; Дмитрий Шостакович – Симфония № 4 в до минор, опус 43.

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
• Новият епизод на Градски детектив: Една боза от 6 стотинки. Пили ли сте салеп, яли ли сте зефир, знаете ли що е „ледено“? С кулинарната изследователка и автор Албена Шкодрова чертаем сладка карта на стара София, припомняме си легендарни сладкарници като „Панах“ и „Роза“ и тайната на торта „Гараш“. Плюс няколко рецепти, които да пробвате, ако разгадаете съставките им.
• КиноАларма

от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Спонтанни инвенции
От джазовия сезон на театъра Метастазио в градчето Прато между Болоня и Флоренция. Там има джазов сезон, наречен „Метджаз“, в който се случват интересни неща, доста различни от мейнстрийма. На 3 февруари там свири студентският бигбенд „Мартини“. Името идва от учебното заведение, в което тези студенти следват – консерваторията „Джовани Батиста Мартини“ в Болоня. Програмата на концерта се състои от пиеси на бунтарския и политически ангажиран Liberation Music Orchestra, създаден от Карла Блей и Чарли Хейдън през 1969 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Неделя, 29 декември

Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Новото пристанище" от Уилям Шекспир от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Д-р Спас и неговите пациенти" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа..

публикувано на 28.12.24 в 08:05

Събота, 28 декември

Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли. • Евроджаз – Концертът Joe Zawinul's Music Odyssey на Joe Zawinul, Zawinul All-Star Big Band и Zawinul Legacy Band 3.0, състоял се в Графенег на 1 юни 2024 г. от 3.00 до..

публикувано на 27.12.24 в 14:43

Петък, 27 декември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..

публикувано на 26.12.24 в 08:25

Четвъртък, 26 декември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 9 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Четвъртъците - както обикновено слушаме нови записи. Първите две предавания са с..

публикувано на 25.12.24 в 08:35

Сряда, 25 декември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 8 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Отново сме на бразилска вълна, макар и не винаги само с бразилци. Финалът е с..

публикувано на 24.12.24 в 09:14