Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опази София

Статуята на Св. София
Снимка: БГНЕС

„Какво се случва“ в София? Но не когато градът, който расте, но не старее, има своя празник, или пък когато е домът, в който някой друг празнува. Не и когато улиците ѝ, сградите ѝ и парковете ѝ са огласени от поредния концерт, фестивал, а защо не и от протест, а когато София е просто София – мястото, в което живеем, израстваме, обичаме и даваме повод на палитрата от многоцветни емоции да се разлее в нас, или само минаваме за малко. София е столица, история, среднощни разходки, място за срещи, символи – културни, градски, всякакви, обекти с национална значимост и такива, които единствено ние си знаем какъв смисъл имат.

Храм-паметникът „Александър Невски“София е храм-паметникът „Александър Невски“, с онзи уникален музей, скрит в криптата му и приютил най-старите и ценни икони на православието, за който малцина знаят. Тя е и статуята „Св. София“, и базиликата със същото име. София е безценната Боянска църква, част от световното наследство на ЮНЕСКО с нейните уникални стенописи, предтечи на Ренесанса. A също ротондата „Св. Георги“ – най-старата сграда на града и най-древната черква в цяла Европа. Тя е Народният театър, построен от европейски архитекти и техните български ученици, променили ориенталския вид на града след Освобождението и преобразили го в модерен и европейски. София е и Народното събрания, и Женският пазар.

Ротондата „Св. Георги“, IV в.
Тя обаче е и малките улички, знайните и незнайни площади, градските къщи и блокове и всички квартали, в които се случва живият живот. Устояли на многобройните ѝ исторически трансформации, те пазят духа на хората, които всъщност правят града. Те са паметта на София.

Тук веднага се появява питането доколко се интересуваме от това как изглежда градът, в който живеем, и знаем ли как да го опазим и представим пред света.

„Къщата с кулата“ в квартал „Красно село“, СофияВ „Какво се случва“ урбанистът Мартин Микуш, внук на човека, построил една от най-емблематичните къщи в квартал „Красно село“ – „Къщата с кулата“, реминисценция на Бялата кула в Солун, журналистът, преводач и водещ на предаването „История.бг“ Георги Ангелов и урбанистът Здравко Петров, автор на книгата „Исторически маршрути: София“, са на мнение, че не ценим достатъчно културното си наследство. Според тях символите на града, а и самият той, са създадени от хората и именно те са призваните да ги опазят. Преди всичко обаче трябва да ги приемат и да не отричат историята, която разказват.

Боянската църкваТруден се оказва балансът между опазването на културното наследство и неговото съвременно предназначение, което да се постигне без комерсиализация, а със спазване на добрите практики. Трудност има и при провеждане на градоустройството в София, а и във всеки друг град или село у нас. Това се дължи на неумението на съвременния българин да поделя собствеността си и да я договаря с другите. За целта е необходима медиаторска помощ и повече усилия в образоването на гражданите в правни отношения. Не по-малко нужна е и една критична среда на непоносимост.

Култовите градски места се променят спрямо хората и техните интереси, но наследената от времето на соца администрация остава.

Какво се крие зад това и какво означава човек да припознае едно място като свое и да се грижи за духа му – чуйте в звуковите файлове.



Снимки: БГНЕС, архив БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба представя "Непознатите земи"

Изложбата " Непознатите земи " представя фотографии на журналисти на NOVA. Те са част от едноименната поредица на телевизията. Експозицията включва 36 авторски фотографии, вдъхновени от пътуванията им до едни от най-екзотичните места в едноименната документална поредица, която се излъчва всяка седмица. Снимките са дело на Запрян Запрянов от..

публикувано на 20.01.25 в 18:37

Млади актьори от класа на проф. Маргарита Младенова играят в постановка на Луиджи Пирандело

Предстои премиерата на представлението "Така е (ако мислиш, че е така)" от Луиджи Пирандело. На сцената, за да представят спектакъла, се качват млади актьори от класа на проф. Маргарита Младенова, випуск 2024. Завършилите току-що абсолвенти играят на състави, а целият им клас се състои от 21 човека, някои от които вече с дебюти на българските..

публикувано на 20.01.25 в 17:05
Иван Юруков

Спектакълът "Илинден" гостува в Народния театър

Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо Яворов на 21 януари . Драматизацията и режисурата са на Биляна Петрова. Спектакълът е откровен и завладяващ разказ за борбата и за страстите български по свободата на Македония. В главната роля на..

публикувано на 20.01.25 в 16:25

"Балконът" – режисьорският дебют на Стефан Сърчаджиев

Представлението е черна комедия. Действието се развива в панелен блок. Ще видите крайни ситуации, в които се сблъскват колоритни образи. Адаптация е на пиесата "Загадъчен мъж" от Олег Ерньов. Участват Яна Николова, Велизара Сърчаджиева и Михаил Иванов. От спектакъла очаквайте изненади и обрати, представени през черен хумор. Част от които не..

публикувано на 20.01.25 в 16:05

"Не затваряй очи" по кината

Петър губи сестра си в инцидент и бива изгонен от дома си. Сестрата на Павел е болна от рак и се бори за живота си. Историите на двамата герои се преплитат и намират начин чрез Божия промисъл да си послужат взаимно за добро. Това не е хроника от новините, а сюжетът на новия български филм "Не затваряй очи", който проследява житейските истории на..

публикувано на 20.01.25 в 15:51