Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов филм за Станиславски разказва за неговата страст към живота

Снимка: @Domnakinoto

„Станиславски. Страст за живот“ е новият документален филм на режисьорката Юлия Бобкова. В него тя представя именития руски актьор, режисьор, педагог, теоретик и театрален реформатор през погледа на хората, учили се от него.

Водещи фигури в руския и европейски съвременен театър – като Кирил Серебренников, Юрий Бутусов, Марина Брусникина, Лев Додин, Деклан Донелан и Кейти Мичъл – разказват за влиянието, което е оказал Константин Станиславски върху собствената им работа и върху историята и развитието на театъра като цяло.

Сюжетната линия на филма се води „по системата на Станиславки“ –словосъчетание, превърнало се в синоним на майсторство и задълбоченост. Филмът изследва работния процес върху ролята, изграден от руския майстор на театъра и заложен в неговата система за актьорска игра. Системата есъздадена в началото на 20 век, но се превръща в изключително влиятелна методология, която и до днес се ползва от театрални академии и школи по цял свят и има хиляди последователи. Тя е основополагаща както за сценичния реализъм, така и за психологическия. Неслучайно в образа на Станиславки, представен от ярките театрални режисьори, които участват във филма, откриваме личност, дълбоко развълнувана от идеята за човешкото същество.

Съвременният театър се основава на теориите на Станиславски, които той представя и в книга – „Работа на актьора над себе си“. Те са значими както за режисьорите, повлияни от неговата система, така и за тези, които правят смелия опит да избягат от нея. Да четеш Станиславки, да слушаш за него и да го гледаш обаче се оказва полезно и за всеки един човек, който не е професионално обвързан с театъра. Причината е много проста – той проповядва страст към живота и учи човек как да тълкува емоциите и чувствата си.

„Станиславски. Страст за живот“ е филм, направен със съвременен рефлекс върху образа на Станиславски, както като личност с богата биография и особености, така и като значима театрална и културна фигура, смята Асен Терзиев, селекционер на платформата „Световен театър в София“, в рамките на която тази вечер, 21 юли, от 19 часа в Дома на киното ще бъде прожектиран документалният разказ на руската режисьорка Юлия Бобкова.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За женската сексуалност и за мъжкия поглед към жените

З а женската сексуалност и за мъжкия поглед към жените, поглед, който срещаме върху билбордове, рекламни пана, публични пространства, корици на модни списания и къде ли още не… е разговорът на Еми Барух с Иваша Христова и Анна Папазова. В предаването ще чуете и гласа на Виолета Апостолова - Лети, която показа своята фотографска серия "БЛИЗО И..

публикувано на 01.07.24 в 09:45

Музите завладяват Созопол през юли

Лято, море и различни култури а ще се срещнат в Созопол на 18-ия Международен младежки фестивал-конкурс на изкуствата "Музите" (от 5 юли до 15 юли) . Участниците, програмата и категориите в конкурсната програма представя в "Нашият ден" Яна Георгиева – част от екипа на фестивала. Фестивалът ще бъде открит на 5 юли с пъстро шествие по древните..

публикувано на 01.07.24 в 09:19

Никола Вандов с първа награда за цялостен принос към българския театър

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици. Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за..

публикувано на 30.06.24 в 12:15

Белият цвят на камъка в изложбата на Иван Русев

Изложбата на Иван Русев "Бяло" в галерия "Арте"  е част от събитията по повод 70-aта годишнина на автора.  Камерната експозиция включва 11 бели каменни пластики, 20 рисунки във вътрешното пространство и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на галерията. Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора...

публикувано на 30.06.24 в 08:50

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35