За комуникационните грешки в новия парламент и какво се счупи или винаги е било счупено в опита за преговори между „Има такъв народ“ (ИТН), „Демократична България“ (ДБ) и останалите политически партии, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Весислава Танчева, специалистът по комуникации.
Конфликтът между ИТН и „Демократична България“ (ДБ)
„За мен няма случайни съвпадения, защото комуникационни събития с този мащаб не възникват самостоятелно. Те обикновено са планирани. Все пак, говорим за бъдещо правителство. Ако докато изграждаме бъдещото правителство, си позволяваме спонтанно възникнали неща да провалят толкова важно нещо. Наричам това масирана, организирана атака, защото станах свидетел на няколко заглавия, преповторени през определени медии, свързани с доскорошния депутат Дилян Пеевски и групировката около него. Тези заглавия обобщено звучаха така: „Доган оттегля доверието от ИТН“ и това се случи още в началото на седмицата, преди конфликта в НС. Днес почти не ги откривам, значи, въпросът е бил те да бъдат видени от тези, които водят преговорите. След това в линията на събитията Йордан Цонев, депутат от ДПС каза пред „Нова телевизия“, че ДПС няма да подкрепят кабинет с министри от служебното правителство и дори бяха посочени имената на Кирил Петков и Асен Василев. А защо точно те, може лесно да се досетим, защото те сякаш засегнаха някакви интереси на ДПС – Асен Василев разшири списъка по „Магнитски“, а Кирил Петков посегна на най-милото им – ББР, която оказа се е разпределяла тежки милиарди към свързани лица с Дилян Пеевски. Забавното е, че в конфликта между ДПС и двамата министри на служебния кабинет ИТН зае страната на ДПС. Защото ИТН проведе публична атака срещу тези министри и то без да е потвърдена информацията, която изнесоха за него. Познавайки как действат манипулативните центрове в страната, това едва ли е само невежество от страна на ИТН. И не се учудвам, че ДПС и ГЕРБ им пляскаха в пленарната зала, защото тази политическа декларация на Тошко Йорданов прекрати всякакъв шанс за преговори на ИТН с ДБ и „Изправи се. Ние идваме“.
Плаващите мнозинства
„Каквито и министри да излъчи ИТН, винаги ще стои въпросът дали тези министри ще се опитат да върнат кредитите от ББР, дали ще успеят да разкрият сивите пари в икономиката. И тези министри ще трябва да работят с парламентарните комисии и ще са зависими именно от плаващите мнозинства. А ние знаме, че ДПС плуван най-добре в плаващите мнозинства.“
Преговорите
„Преговорите не са някаква седянка, в която пием по едно кафе и си говорим кой какво иска да се направи. Преговорите трябва да завършват с подписано споразумение, но ние видяхме, че ИТН не искат да подписват никакви споразумения. Без споразумение обаче, кой ще гарантира, че започналата стратегия от двамата министри на служения кабинет, която е харесвана от над 60% от обществото ще бъде продължена – че мръсните пари е бъдат извадени, че хранилката на ДПС и ГЕРБ ще бъде изпразнена. Споразумение е необходимо, защото думата на политиците не тежи в България. С коя мечка са седнали мед да ядат от ИТН? Защото да си припомним, че Христо Иванов е все още единственият министър, който напусна управлението, в което „Реформаторския блок“ беше коалиционен партньор с подписано споразумение между тях и ГЕРБ и въпреки това, споразумението, което бяха подписали не беше изпълнено. Пак казвам – подписано споразумение. А сега от ИТН искат подкрепа на една стисната ръка и едни честни очи.“
Проблемът с понятието „коалиция“
„Трудно е да се повярва и на такива понятия като „политика“ в една страна, в която хората вярват, че се управлява задкулисно. Тук ни трябват ясни политически лица, които да имат ясни политически цели. Но в партии като ИТН и ГЕРБ не могат да бъдат открити ясно формулирани цели, защото те нямат ясно политическо лице, защото не могат да бъдат определени ясно в политическата координатна система. Къде се намират те – в ляво или в дясно?“
Целия разговор за това какво са системни партии и какво трябва да е поведението на медиите в кризисни ситуации като тази, чуйте в звуковия файл.
Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg