Защо са подслушвани граждани, журналисти и политици и за какво говори, когато една държава използва такива методи за контрол, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ проф. Димитър Вацов, главен редактор на списание „Критика и хуманизъм“ и професор по философия в НБУ.
Кога една държава подслушва гражданите си
„Във всяка демократична държава установяването на подслушване, каквото излиза и в България в момента, е може би върховият политически скандал. Подслушването е симптом, че определена клика е успяла да си присвои държавата за собствени нечестни цели. Това, освен че нарушава основни граждански права, нарушава и личното пространство на гражданите. Личното пространство са мислите на гражданите, те са си техни и когато държавата се намеси в този личен периметър, тя става тотална държава. Заради това и всички тоталитарни държави прибягват до техники на тотално проникване и унищожаване на частната сфера на личността. За съжаление това се случва и у нас.“
Аргументът „преврат“
„Такъв аргумент е Путинска логика – всяка съпротива бива обявяване за посегателство срещу държавата. Но нещата са свързани. Разкритията, че у нас има злоупотреби с финансови средства, че няма прозрачни обществени поръчки, показва именно формирането на такава клика, която използва държавния ресурс за свои цели и облагодетелстване и не допуска никого в този свой периметър. Затова те мачкат всяка гражданска съпротива по всякакъв начин, а подслушването е един от начините. Точно както в Русия унищожават опозицията. Помните Навални и как всички протестиращи там бяха обявени за терористи. А у нас чрез подслушването се търсят компромати, които да поставят в подчинение всеки, който не е съгласен с властта.“
Прокуратурата
„За съжаление у нас институциите са пленени. Прокуратурата отрича, че е имало подслушване. Бюрото за контрол на СРС-та е казало, че имало 2-3 случая, а министър Рашков казва, че може да покаже данни за десетки случаи. Този скандал трябва да бъде изкаран докрай, това ще е знак, че една система може да се прочисти. Македонците и румънците преминаха през този етап на пречистване. Ние сме едва в началото. Ако не се разплете този път, ще се разплете следващия път, защото, ако Слави Трифонов с неговата партия влезе в някакво съзаклятничество с ГЕРБ и ДПС, няма да се разплете, но това няма да трае дълго. Вече има събудено гражданско общество, то няма да го позволи.“
По какво си прилича дебатът за законното и незаконно подслушване с дебатите: „Имаше бой – нямаше бой на 2 септември 2020“; „Имаше нахлуване – нямаше нахлуване в Президентството“
„Приличат си по опита фактите да бъдат скрити, дори и тези факти, които са излезли пред очите на хората. Това е стара властова тактика – да се отрича очевидното, за да се демотивират гражданите. Колкото до законността – законът не е панацея и не оправдава автоматично което и да е действие. През времето на комунизма ние имахме закони и съвсем законно ни управляваше комунистическата партия. Авторитарният режим си беше съвсем законен тогава. И в нацистка Германия се случва същото – всичко е съвсем законно според тогавашните закони на страната. Днес в Русия е същото – режимът е законен, според законите на Русия.
Лошото е, че българското законодателство допуска такъв произвол. Защото един от ясните индикатори кой е органът, с който държавата упражнява терор върху своите граждани, е това, че Специализираният съд е издал над 70% от разрешенията за подслушване. Това е достатъчно, за да се види, че Специализираният съд е „бухалка“ за терор в ръцете на управляващите. Ето основанието да се иска Специализираният съд и Специализираната прокуратура да бъдат закрити, защото те са законна бухалка за нелегитимни действия на държавата.“
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg