Да заобичаш астрономията или науката като игра. Как се преподават физика и астрономия атрактивно, така че учениците да искат да имат и домашни задачи?
Темата коментира в “Нашият ден“ Никола Каравасилев, който подготвя и олимпийските отбори по физика и астрономия и преподава в едно средно училище в София. Неговата мисия е да увлича децата в различни научни дисциплини, превръщайки науката в игра и играта в наука.
“В нашето училище преподаваме науката по един изключително интересен и увлекателен начин. Всеки път учениците правят някакво практическо занимание. Всичко преминава през това да видят това, което изучаваме, като опит и експеримент да го прекарат през ръцете си. Като в никакъв случай от това не страда сериозността на изучаването на научния материал.
Това училище е сбъдната мечта и на мен, и на много мои колеги. Такова училище липсваше в България."
Как преминават часовете
"Често ме питат как успявам да преподавам астрономия на малки ученици, които нищо не знаят. Истината е, че те знаят. Много от децата при нас преди това са чели някакви книжки, гледали са образователни филмчета.
Обикновено започвам с предварително подготвена презентация – снимки на обектите, някакво интересно видео, след което се преминава към дискусия.
Поставя се задача изработването на някакъв проект например на тема – планетата Марс или Юпитер. Често тези задачи се поставят дори като домашни работи.
Случи ми се веднъж един от нашите второкласници дойде и ме попита за домашна работа, защото ще му бъде скучно през уикенда."
Какво пречи да се преподава физика и астрономия по този начин
"Че има проблем с материалната база – има. Правят се постъпки в посока на решаването на неговото решаване от страна на Министерството. Има и друго нещо, твърде често самите учители не са достатъчно мотивирани."
Чуйте Никола Каравасилев в звуковия файл.
В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с Люба Никифорова , изпълнителен директор на Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници. Тя сподели своята гледна точка относно актуалните предизвикателства и бъдещите възможности в тази важна сфера. Люба Никифорова представи Фонда за..
Програмата "Поколение Земя" е най-новата инициатива на екологичната организация "Грийнпийс" . Основната цел на програмата е да обучи ентусиасти как да разпространяват по достъпен и разбираем начин послания за екологични и климатични въпроси. Академията цели да образова и информира деца и младежи за дейностите на "Грийнпийс" – България, за..
Проф. д-р Фани Мартинова , клиничен имунолог, съветва слушателите на Lege Artis какъв тип медикаменти са подходящи за оптимизиране и модулиране на имунната система по време на грипно и вирусно лечение. "Трябва едновременно със започването на вирусното заболяване, ако говорим за респираторните вируси, да се взимат препарати с двойно действие..
За превенцията и лечението на респираторните заболявания и грипа , чийто пик ще продължи приблизително до средата на февруари, в Lege Artis съвети дава пулмологът д-р София Ангелова . Клиничната картина на грипа е много отличителна и се характеризира с кратък инкубационен период, подчертава д-р Ангелова. В случай, че човек е..
Над 400 електронни устройства от типа вейп и желирани бонбони с наркотични субстанции са иззети при спецоперация на пловдивската криминална полиция вчера. Задържани общо 24 души. Сред арестуваните са две 19-годишни момчета, едно от които в криминално проявено и осъждано. Част от иззетите наркотични вещества са със синтетичен характер – по..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg