Навършват се 120 години от основаването на Художествената галерия в Казанлък. Художествена галерия „Димитър Добрович“ - Сливен гостува на Художествена галерия - Казанлък с изложбата „Живопис от 80-те години на 20 век“.
Експозицията включва 30 произведения на част от художниците, които определят облика на българската живопис от този период. Сред тях са творбите на Георги Баев, Георги Божилов-Слона, Едмонд Демирджиян, Светлин Русев, Димитър Киров, Иван Кирков, Лика Янко, Георги Павлов-Павлето, Василка Монева, Генко Генков, Димитър Казаков, Калина Тасева, Емил Стойчев, Йордан Кацамунски, Енчо Пиронков, Никифор Цонев, Найден Петков, Христо Симеонов, Дечко Узунов, Стефка Аройо, Александър Петров-Лавандулата, Димитър Буюклийски, Ванко Урумов, Петър Дочев, Михалис Гарудис.
Вече бившият директор на Художествената галерия в Казанлък Христо Генев даде интервю за "Артефир":
Равносметка на една от най-живите галерии в страната
"Установил съм, че българинът няма чувство за историзъм, за историчност. Не си даваме сметка, че това, което правим днес, това е утрешна традиция. Това, което в момента се счита за иновативна, агресивна галерийна политика, активното търсене на контакт с публиката, ние и няколко други галерии в страната – ХГ Стара Загора, СГХГ и ХГ Сливен – правим вече повече от 15 години. По-късно към групичката се присъединиха и ХГ Ямбол и ХГ Бургас. Ние сме направили заедно в сътрудничество десетки изложби. Дали за отбелязване на юбилей на някои от популярните български художници, или тематична изложба-селекция от художествените галерии в тези градове – десетки са съвместните ни начинания.
Вече две десетилетия работя в тази галерия – от 2001 г. след спечелен конкурс. Тогава обаче длъжността не беше мандатна и по Кодекса на труда се сключваше безсрочен трудов договор."
Живопис от 80-те години на ХХ век
"Последната ни изложба е поздрав на Сливенската художествена галерия към Художествената галерия на Казанлък. Селекцията е на проф. д-р Марин Добрев. По-зрялото поколение знае какво представлява този период. Времето преди промените, когато СБХ беше законодател и диктатор на обществения вкус. Нямаше художествен живот извън Съюза на българските художници. Но пък 80-те години са последното десетилетие преди промените, и поради иносказателността на езика на изкуството имаше известна "свобода". В това време вече започна да духа вятърът на промяната и нещата постепенно се отвориха и към света, и като информация.
Авторите, включени в изложбата, са популярни, известни. Като се почне от Светлин Русев, Генко Генков, Димитър Боюклийски, Георги Божилов Слона... Тази колекция е един цветен букет. Основна нейна характеристика е различността, многообразието и богатството на стилистични похвати, на идеи, на послания, в синхрон с модерните тенденции на своето време.
Що се отнася до последните 20 години, няма държавна политика за придобиване, съхраняване и за откупки на съвременно българско изобразително изкуство. В нашия бюджет няма параграф като за попълването на фонда на библиотеките. Държавната политика в тая посока е строго сбъркана. И така последните 20 години има едно бяло петно. Не си даваме сметка, че днешната съвременност е утрешна традиция", подчерта Христо Генев.
Чуйте повече от звуковия файл.
Изложбата може да бъде посетена до 15 август.
За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова, Емил..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови артистични директори са били имена като Николай Николаев, Хачо Бояджиев, Вили Цанков, Сотир Майноловски, Николай Георгиев. Сериозно наводнение през 1991 година нанася непоправими щети на..
Днес от 18:00 часа в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" в Стара Загора ще се проведе специална прожекция на късометражно кино, организирана от "Кинематограф". Темата на събитието е "Земята и Космоса", а зрителите ще имат възможност да се насладят на селекция от късометражни и документални филми, посветени на връзката между нашата..
Съвместна фотоизложба на двама фотожурналисти, Румен Сарандев от БНР Варна и Олександър Барон от Одеса, представя през обектива стремежа на обикновените хора да запазят нормалния живот в ненормалните условия на война. Събитието ще се състои в Галерията на "АРТ център 3" в Плевен, а откриването е на 5 февруари от 17:30 ч . Изложбата показва..
Нинко Кирилов е "Поет на месеца" в поредицата на Столична билбиотека. Тази вечер в Литературния клуб към Столична библиотека от 18:30 ч. ще се проведе среща с поета и създател на платформата "Писатели без книги". В "Нашият ден" Кирилов заявява, че очаква тазвечерното събитие да разчупи ежедневието и да надскочи битовите теми – няколко..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg