Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваксинирането срещу Covid-19 в Европа – къде и как

Снимка: Радио ВИДИН

Според прогнозите от последните седмици ставаме свидетели на бавно покачване на случаите и настъпване на още една вълна от Covid-19.

От днес гражданите на Азербайджан ще могат да се възползват от социалните услуги само при наличието на Covid паспорт с данни за ваксинация или преболедуване.

Интересна подробност е, че гражданите, които подават заявления към портала за електронни услуги, не могат да разчитат, че ще бъдат обслужени, ако нямат такъв сертификат.


16 август е и последният срок, в който всички служители в гръцките частни, държавни и общински домове за стари хора, за хора със специални нужди и за лица, лишени от родителска грижа. Всички структури на медицинската помощ – доболнична, болнична, спешна, рехабилитационна – трябва да се ваксинират с първа или с единствената доза на ваксина срещу Covid-19.

Възможно е Гърция да влезе в червена зона и то откъм България, което означава трудности при завръщането.

От средата на юли в Гърция в заведения на закрито и в културните институции се приемат само ваксинирани лица. За да се качиш на ферибот или морско такси, е нужно да представиш сертификат за ваксинация или преболедуване или отрицателен тест.

Учебната година в Гърция започва на 13 септември. Ако са над 12 години, е препоръчително децата да са ваксинирани или да имат удостоверение за преболедуване в последните шест месеца. Алтернативата на това е тест – два пъти седмично.


Учителите или трябва да са ваксинирани, или да имат удостоверение за преболедуване в последните шест месеца, или пък могат да представят два пъти седмично тест, но той трябва да е лабораторен и го заплащат сами.

Във Великобритания от октомври всички, работещи в домове за стари хора, включително и фризьорите, трябва да са ваксинирани.

Италия стана първата европейска държава, в която ваксинацията за медицински лица стана задължително. Тази мярка засяга и фармацевтите. Медицински персонал, който откаже да се ваксинира, няма право да влиза в контакт с хора и няма да получава заплата.


Франция е държава, която също въвежда степен на задължителност на ваксинацията – за здравни работници, за грижещите се за възрастни, като и за широката общественост, която желае да посети културно събитие с повече от 50 души.

В Германия ваксината срещу Covid-19 е напълно доброволна и темпът на ваксиниране значително намаля.

България също е страна, в която ваксината е напълно доброволна.

Чуйте в звуковия файл.

Снимки: БНР, БГНЕС, Ройтерс

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35