Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството и технологиите

Разгарът на лятото е най-подходящото време за едно ново и модерно хоби – снимането с дрон. Какво е да попаднеш в окото на бурята и да снимаш някои от най-красивите гледки с помощта на новите технологии във фотографията?

Владислав Терзийски, фотограф с интереси към фото и видео с дрон, споделя в "Нашият ден" за възможностите на тази техника, дава съвети за хубави снимки с дрон и говори за новите европейски регламенти в тази област:

"Дронът предлага доста големи възможности за заснемане, сравнено с конвенционалната фотография, когато снимаш от земя, защото ти позволява да погледнеш на нещата от един доста по-различен ъгъл. Позволява ти за много кратко време да се преместваш от едно място на друго, което физически, ако снимаш от земя, трудно би могъл да направиш."

Владислав Терзийски даде няколко съвета към хора, които мислят да си купуват дрон: "Когато си купиш какъв и да е дрон, е добре да му заредиш батерията и да отидеш първо на някоя поляна без дървета и да свикнеш как се манипулира дрона – движението му във въздуха. Дронът, освен в равнина, може да се движи и нагоре-надолу. Първо трябва да свикнеш с дистанционното управление и чак след това да тръгнеш да правиш снимки и да кадрираш. Това е най-важният съвет – за да не си счупиш дрона още първия път.

Много важно е също да се предвижда и да се гледа прогноза за времето – какъв е вятърът, дали ще вали дъжд, сняг, облачност... 

Друго – от началото на годината има приет единен европейски закон за летенето с дронове. Почти всеки, който има дрон, трябва да положи тест и да си регистрира дроновете в специални сайтове, направени за целта. Тестът не е чак толкова труден онлайн е и е абсолютно безплатен.

Най-хубавите снимки стават около изгрев и около залез – тогава светлината е най-топла, има дълги сенки (в дрон фотографията те изглеждат много интересно)." 


Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Владислав Терзийски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проектът "Sci-Fi Фолклор"

"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото и на бъдещето. Фолклорът не е фиксиран, застинал в темпоралните си рамки. Той служи в един по-широк смисъл като общ културен, исторически и социален контекст, поставяйки въпроси за това какво..

публикувано на 11.11.24 в 14:37
Иво Гочев (вдясно) и Антон Митов

Антон Митов представя: Иво Гочев от рок групата Big Mama Scandal и неговите музикални пътешествия

Иво Гочев е основател, текстописец, композитор и фронтмен на създадената в началото на 90-те години на ХХ век рок група Big Mama Scandal. След протеста пред Народния театър заради поставената пиеса "Оръжията и човекът" и този в Нови Сад – заради срутилата се козирка на жп гарата. Лек поглед след президентските избори в САЩ. За плаващите хотели и..

публикувано на 11.11.24 в 13:36
Христо Ботев

Поезия от Христо Ботев, изпълнена от актьори през различни години на ХХ и ХХI век

Слушаме архивни прочити на поезия от Христо Ботев, изпълнена от актьори през различни години на ХХ и ХХI век, в записи, съхранени в Златния фонд на БНР, както и откъс от "Това ви чака" с участието на Георги Калоянчев и Сотир Майноловски. Личността е в творчеството. Фактите говорят достатъчно силно исторически, емоционално и философски в..

публикувано на 11.11.24 в 12:44
Скулптура на акад. Крум Дамянов

Проф. Валентин Господинов: Надявам се публичните места в България да станат съвременни

До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..

обновено на 08.11.24 в 17:09

Вселената Милан Кундера

В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера.  Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..

публикувано на 08.11.24 в 16:33