Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Иван Венедиков – пионерът на тракийската култура по българските земи

Снимка: Архивен фонд на БНР

Проф. Иван Венедиков е български историк, филолог и археолог, един от пионерите на съвременната научна история и археология. Той е известен с това, че пръв от своите колеги започва сериозно изследване на историята на траките по българските земи, още преди Втората Световна война, известен е и с многобройните си научни трудове за единобожията религия на прабългарите, както и със сериозното изучаване на ранното християнство по нашите земи. Предаването „Нашият ден“ си спомня за него в деня на годишнината от неговата кончина.

Иван Венедиков е роден в София във видния български род  Венедикови. Завършва „Класическа филология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (1934 – 1939), а след дипломирането си се отдава повече от половин век на науките история и археология..

Малко хора знаят, че като млад учен той е бил (1943 – 1944) е бил уредник в Античния отдел в музея в Скопие и там прави първите си разкопки и открива големия античен и средновековен град Баргала (Брегалница) и средновековния (от IX-Х век) Козяк.

В по-късни години работи в новосъздадения Институт по тракология при БАН, а от 1978 до 1986 г. завежда отдел „Антична археология“ при Националния исторически музей в София и е сред неговите създатели.

През годините създава повече от 150 изследвания върху тракийската история, култура, изкуство и език въз основа на по-големия брой проучени паметници в сравнение с предшествениците си, Иван Венедиков показва мястото на траките в развитието на културата на Югоизточна Европа.

Но той не би бил такъв известен в България и цяла Европа учен, ако всяко лято не е бил на „терен“ т.е. на разкопки… На това е учел и своите студенти – че науката се ражда извън университетските кабинети.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Архивен фонд на БНР


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Прозирам" – поетично изследване на съвременната женска идентичност

"Прозирам" е новата фотографска изложба на Йохана Траянова, която се открива на 8 ноември в галерия "Харта". Фотографката представя портретите на седем жени, в които са вплетени природни кадри. Именно чрез образа и формите на природата Йохана се опитва да постигне едно поетично изследване на съвременната женска идентичност. Визуалните разкази..

публикувано на 07.11.24 в 17:35

Да се върнем в 40-те с любителските филми на Серафим Мънков

Какъв е бил животът у нас малко преди Втората световна война?  "Каним ви да надникнете в 40-те години на България, заснети на рядкосрещания в 9.5 мм любителски лентов формат, озвучени на живо!" Така организаторите от "Киноклуб Супер 8" на Киноконцерта с любителски архиви от онези години предизвикват интереса към събитието, което обещава да бъде..

публикувано на 07.11.24 в 17:10

Изложба на Ясен Гюзелев

Галерия "Арте" представя изложба на известния ни художник Ясен Гюзелев, в която отново посетителите се срещат с бликащия му талант.  Показани са негови илюстрации от различни книги през годините и, както пише Георги Лозанов, колкото и дълго да ги гледаш, все не ти стига и се чувстваш привлечен "от нещо изплъзващо се и неуловимо". Той пише още за..

публикувано на 07.11.24 в 16:33

Проф. Станислав Памукчиев: Детското рисуване няма обяснение

Галерия "Стубел" представя една необичайна за своето пространство експозиция, която обаче заслужава вниманието на публиката. Това е изложбата на 9-годишния Деян Стоев "Котката, бухалът и баща ми".  Тези близо 30 хартиени творби, изпълнени предимно с акрилни бои, носят една неочаквана зрялост и фантазност, интересни композиционни решения и като..

публикувано на 07.11.24 в 16:06
Милен Митев и проф. д-р Георги Вълчев

БНР и Софийският университет с нови възможности за сътрудничество

Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски".  Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха меморандум за осъществяване на съвместни инициативи между двете институции. В рамките на сътрудничеството..

публикувано на 07.11.24 в 15:33