Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве за най-малките:

Какво трябва да знаят децата за здравето

Снимка: pixabay

Какво трябва да знаят децата за здравето и за ранното здравно образование в училище? 

Септември за повечето родители е свързан с началото на новия училищен сезон. Най-малките трябва да влязат в училище и там да се чувстват добре. Какво трябва да знаят те и как трябва да го научат, така че здравето им да бъде запазено и родителите им да бъдат спокойни?

Д-р Радосвета Стаменкова, изпълнителен директор на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП):

"За постигане на добра здравна грамотност е изключително важно децата да бъдат подготвени от своите родители. Родителите са първите учители по здравно образование на децата си. Обикновено нещата са свързани първоначално с личната хигиена, после с опазването на средата, в която живеят, и с хигиената на храненето. Децата избират и следват моделите, особено преди да тръгнат на училище, на това, което виждат вкъщи от своите родители. 

След това, когато влязат в училище, те имат възможността да видят това, което са научили техните съученици от тяхната семейна среда и да говорят за здраве със своите учители. 

От дълго време имам усещането и опасението, че младите хора – учениците, тийнейджърите не отдават толкова голямо значение на информацията за здраве и на здравната грамотност поради това, че състоянието на болест им струва нещо изключително далечно във времето – нещо, което на тях няма да им се случи... Разбира се, това беше допреди пандемията. В последните 2 години нещата се промениха. Изведнъж се установи колко е важно да си мием ръцете. И че миенето на ръцете не е част от детска приказка, а е нещо много актуално, валидно и концептуално за днешния и утрешния ден. Оказа се, че спазването на дистанция е важно. 

Изведнъж грижата за здравето от една важна, но далечна абстракция, се превърна в неотложна и належаща нужда. Това, въпреки че е проблем, би могло да стане възможност, от която ние да се възползваме, за да започнем разговора за здраве и да насадим здравна грамотност у децата."

Чуйте повече от звуковия файл. 


Снимки – Pixabay, edu-business.info



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40