Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ново важно откритие на д-р Трифон Трифонов

Регистрираните екзопланети са аналог на газовите гиганти Юпитер и Сатурн. Това е второ откритие за д-р Трифонов за 2021 г.

Космическият телескоп TESS, с помощта на който е открита екзопланетната система
Снимка: NASA

Д-р Трифон Трифонов2021 година се оказа важна и ползотворна за астрофизика д-р Трифон Трифонов, възпитаник на катедра Астрономия към Софийския университет и учен от Института по астрономия „Макс Планк“ в Хайделберг.

През март тази година д-р Трифонов направи едно важно за науката откритие – тогава той откри екзопланетата Глизе 486b, която е разположена само на 26 светлинни години от нас.

А съвсем наскоро доктор Трифонов и колегите му са регистрирали нова екзопланетна система, състояща се от две планети около звездата TOI-2202, чиято маса е около 80 % от тази на Слънцето.

Повечето от новооткритите екзопланети са по-масивни от Земята, което е важно, предвид това, че широката публика следи с интерес откритията, чакайки намирането на екзопланетната близначка на Земята. Ще стане ли това скоро, и толкова лесно ли се откриват нови екзопланетни системи, колкото може да ни се стори от публикациите в пресата – разказва д-р Трифон Трифонов, възпитаник на катедра Астрономия към Софийския университет и учен от Института по астрономия „Макс Планк“ в Хайделберг.

Снимки: NASA, Max Planck Institute for Astronomy


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Михов

Изработването на квантов компютър се подготвя усилено у нас

Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..

публикувано на 25.02.25 в 10:15

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15