Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роборъце в Космоса – оживялата фантастика

Роботизираната ръка ERA
Снимка: esa.int

Не само на Земята, в Космоса също трябват ръце. Но за да манипулират предмети извън космическата станция, на астронавтите, които отиват на космически разходки, са им нужни роборъце. На Международната космическа станция има две – „Канада арм“ с дължина 17 метра, най-голямата роборъка в Космоса, както и 10-метровата японска.

Предстои задействането и на трета ръка „ЕРА“, която пристигна на руския модул „Наука“. Повече за епопеята на модула и драматичните събития около скачването му с МКС – разказва Никола Кереков в „Науката не спи“.


Тези три ръце обаче не са единствените, при първата си разходка тайконавтите (китайските астронавти) монтираха китайска роборъка, която може да стига до почти всички модули на станцията, има осем стави, може да премества астронавтите и да снима и изследва повърхността на станцията.

Покрай тези изобретения, които сякаш пренасят в научната фантастика, няма как да не се засегне и темата за космическия туризъм и онова, което кара хората да пожелаят да излязат в Космоса и да платят цената за гледката на Земята отвисоко.



Снимки: esa.int


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Михас, където няма други таксита освен магарета

Нямаше да знам, че градчето Михас пуебло изобщо съществува, ако нашият гид в Испания не беше настоял непременно да го видим. Не стана нужда да ме убеждава. И без това бях омагьосана от белите "букети", които избухваха внезапно на фона на зелените андалусийски планини Кордилерас Бeтикас, докато пътувахме.  Разказаха ни, че в тези труднодостъпни..

публикувано на 17.07.24 в 16:20
доц. Еленко Попов

В България успешно и щадящо лекуват рака на простатата

Центърът за съвременна диагностика и лечение туморите на простатната жлеза към УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" с ръководител акад. д-р Чавдар Славов, е "Клиничен екип на годината". Уникалното звено, което обединява лекари от 5 специалности, беше отличено по време на Деветото издание на Balkan Medical Awards. Т.нар. "Медицински Оскари" обединяват..

публикувано на 16.07.24 в 17:45

Създадена е първата ваксина за пчели

Първата ваксина за насекоми вече е факт. Учени в САЩ откриха средство срещу така наречения "американски гнилец" – характерно заболяване за  пчелите в Северна Америка. За интересното откритие във "Време за наука" разказва Никола Кереков . Американският гнилец е заразна болест , причинена от изключително устойчива спорообразуваща бактерия...

публикувано на 16.07.24 в 12:46
Балъклъ гьол е емблематично място за града

Легенди и истории от турския град Шанлъурфа

Турският град Шанлъурфа се намира близо до границата със Сирия, наблизо са градовете Кахраманмараш и Газиентеп, на североизток се намира Диарбекир, на югоизток – Мардин. Това е районът, който беше изключително силно засегнат от земетресенията през 2023 г., но за щастие, днес в града трудно могат да се видят следи от опустошителното земетресение,..

публикувано на 15.07.24 в 17:25

Религия в средното училище – дали и как?

В последните дни в публичното пространство се засилиха гласове, които сме чували и преди, в полза на задължителното въвеждане на религия в масовото средно училище. Те изглежда принадлежат на определени кръгове, които категорично настояват за това и имаха повод да изложат отново публично аргументите си. По въпроса обаче има различни мнения и гледни..

публикувано на 15.07.24 в 14:05