Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли артистът да предвиди бъдещето

Снимка: Анна Комитска от (un-)grounding the senses, 2021

EEP Berlin и галерия КО-ОП канят на груповата изложба NO ARTIST CAN PREDICT THE FUTURE? с участието на: Байрям Байрямали, Станислава Васева, Марта Джурина, Наталия Йорданова, Калоян Колев, Анна Комитска, Радостин Седевчев, Десислава Терзиева и Боримир Тотев. И с куратори: Мартин Атанасов, Красимира Буцева и Васил Владимиров.

На 2 септември от от 18.30 часа е първият кураторски тур на изложбата NO ARTIST CAN PREDICT THE FUTURE?, воден от Красимира Буцева, която ще отговори на всички въпроси, които ни вълнуват, и ще ни запознае в детайл с творческия процес зад творбите.

От 2 септември е достъпна и втората част от видеоработата Наталия Йорданова, The Key (VR in the age of virtual reproduction), 2020, която се се трансформира от подвижно изображение във виртуална реалност, и която ще можете да преживеете по време на туровете.

Фотографското се преплита в творбите събрани в тази изложба. То съществува под формата на лични и държавни архиви, колажи, алтернативни процеси, инсталация, виртуална реалност, изкуствен интелект и 3D модели. Темите, които са докоснати от артистите, варират от исторически събития, лични преживявания и носталгия до архивиране на тялото на артиста и запечатване на българската естетика и бит.

Едно въображаемо бъдеще започва да прозира през творбите – чрез кадри на българска емигрантска общност в Лондон, в началото на 2000 г. или чрез несъществуващите изображения от списание “Космос”, заемащи стените. Различните времена се смесват, сблъскват, отделят и събират отново в териториите на творбите.

Чрез визуалния диалог изложбата иска да подслони пространство за преосмисляне на фотографията – заедно с начините, методологиите и процесите, през които тя съществува, в съвременните артистични практики. В някои от произведенията фотографското изображение се явява само като начална посока и вдъхновение и напълно липсва в класическия си вид, а в други съществува като финален продукт.

Изложбата може да бъде видяна до 22 септември 2021 г. в галерия КО-ОП, София

EEP Berlin е изследователска фотографска платформа, създадена от Мая Христова през 2017, събираща творби от източноевропейски визуални артисти. Организацията е създала десетки изложби, които са били част от Berlin Gallery Weekend, Месец на Фотография, Berlin Photo Week, KOLGA Tbilisi Photo Week, Frappant e.V., Hamburg, POSTWEST Festival, Watch Photo Festival и Kunstverein Ost. Също така платформата създава журнала EEP Magazine, както и онлайн пространство, което включва в себе си интервюта, ревюта, портфолиа и статии, разглеждащи съвременна източно-европейска фотография.

КО-ОП е галерия и пространство за съвместна работа в София. От създаването си през 2018, галерията има организирани множество изложби и други инициативи, свързани със съвременното изкуство. Фокусът на галерията е да показва работата на млади автори от сферата на визуалните изкуства и по-специфично, фотография, илюстрация, графика и авторски книги и издания.

Снимки – галерия КО-ОП


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният младежки фестивал "Музите" завладя Созопол

Созопол е домакин на 18-ото издание на Международния младежки фестивал "Музите" от 5 до 16 юли 2024 г. Екипът на "Домът на музите" има възможността да предава директно от Созопол и да бъде част от този вълнуващ младежки фестивал, който събира на една сцена над 1000 участници на възраст от 5 до 35 години от 12 държави, сред които Молдова,..

публикувано на 13.07.24 в 17:10

Хасковският Каунь е мястото!

Ако пишете кратка хумористична проза или стихотворения и се чудите кой би оценил таланта ви, Хасковският Каунь е мястото. Но не отлагайте много!  До 15 август можете да изпратите до три творби, съобразени с единственото ограничение, което организаторите стриктно спазват – без политически или расистки шеги .  И още – във връзка с 25-годишнината..

публикувано на 12.07.24 в 17:21
Богдана Костуркова и Емил Янев

Отчетът на "Кукерикон"

В епизод 550 "Трамвай по желание" представя на своята публика отчета на "Кукерикон" за сезон 2023/24 на Сатиричния театър "Алеко Константинов". Популярният символ на Сатирата започва своя разказ с една нестандартна проява – участието на театъра в онлайн фестивала OPEN STAGE EUROPE. Там театърът представя две свои заглавия, а именно "Една задръстена..

публикувано на 12.07.24 в 16:45

"Пейзажът в скулптурата" – където следите на човека изчезват

До 29 юли в галерия "София Прес" може да  бъде видяна една уникална експозиция – проектът "Пейзажът в скулптурата" на Света Атанасова. "Пейзажът в скулптурата" е реализиран в галерийното пространство като награда за участието на авторката в Националната изложба-конкурс за живопис и скулптура "Млади български художници" на СБХ. В..

публикувано на 12.07.24 в 16:11

За удоволствието от живота

В редакция "Хумор и сатира", напук на реалността, сме убедени, че животът е удоволствие. За това ще допринесем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще можете да чуете: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, с когото се разделихме преди 19 години. "Истинските новини" –..

публикувано на 12.07.24 в 16:09