Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бразилия на Стефан Цвайг

Снимка: @vakonpublishing

„Бразилия. Страна на бъдещето“ е една от последните книги, които преди самоубийството си световноизвестният майстор на психологическата новела немскоезичен писател Стефан Цвайг написва, заедно с автобиографията си „Светът от вчера“ и „Шахматна новела“. Цвайг е намерил убежище в Бразилия по времето на нацистките преследвания в Европа и харесва тази страна заради свободата. „Бразилия“ не е обикновен пътепис, в книгата присъства богатство от теми, които Цвайг ни предлага.

Това е нетипична книга за него, в която той създава един завладяващ портрет на страната от годините ѝ на незначителна колония до възхода ѝ като диаманта в короната на Португалия, от дните на робството и златната треска до динамиката на съвремието, изпълнено с контрасти.

Стефан Цвайг, прекарал младостта си във Виена – столицата на красотата, културата, сред безоблачното небе на литературата, изкуствата, пред които се прекланя, сам обяснява в началото на книгата, че решава да я напише заради миролюбивите стремежи и човешко поведение на иначе разнородната по етнически състав страна. Той е очарован от нея, но нацистките настроения достигат и до този далечен край на света и идеалът, и реалността явно се разминават, защото малко след написването ѝ писателят посяга на живота си. Какво харесва известният писател в Бразилия чуйте в звуковия файл.

Снимки: Издателство „Вакон“ / ФС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Радулова с книга за литературния палимпсест

Книгата на Надежда Радулова "Палимпсести в литературния модернизъм. Хилда Дулитъл, Джийн Рис, Марина Цветаева" беше представена снощи в зала 1 на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя излиза с 20-годишно забавяне, но както сподели проф. Миглена Николчина, текстът не е загубил от силата си. Изданието беше представено от Васил..

публикувано на 26.04.24 в 09:00

"Бандата на Банши" търси рецепта за магия в късометражен филм

Магията е заложена вътре в нас, благодарение на приказките и историите, с които изучаваме света като деца. Всеки път, когато се впуснем в подобно приключение, ние развиваме въображението си. Така разширяваме себе си и се чувстваме изпълнени и вдъхновени. На този принцип Ангел Георгиев създава късометражната комедия, съчетана с вълшебства, "Бандата..

публикувано на 26.04.24 в 08:35

Поезията на Каръл Ан Дъфи в първо издание на български език

На 26 април от 18.30 часа в новото пространство за събития "Светофар" в София ще се състои премиерата на поетичната книга "Кой те обича" от Каръл Ан Дъфи. За поезията на британската поетеса, поет лауреат на Обединеното кралство (2009-2019 г.), ще говорят издателят и преводач на книгата Калоян Игнатовски , Надежда Радулова и Мария П. Василева...

публикувано на 26.04.24 в 07:50

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29