Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо таджиките приемат радушно афганистански бежанци

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българката Надежда Здравкова, която е в Душанбе, Таджикистан и работи като проектен мениджър по проект, който се финансира от ЕС, разказва в БНР за ситуацията на границата между Афганистан и Таджикистан.

Та се завръща преди дни от границата между двете държави.


За това какво се вижда на границата между двете тях говори в “Нашият ден“ Надежда Здравкова.

“Тази граница е много специална, защото се намира във високите планини на Памир. Самото преминавате на границата на афганистански бежанци е много сложно, тъй като тези планини са много високи.

При зимни условия практически не могат да бъдат преминати. Таджикистан се подготвя да приеме около 100 хил. бежанци от Афганистан.

Всички други съседни държави – Иран, Китай, Туркменистан, Пакистан, Узбекистан са затворили границите си.

За бягащите от талибаните по земя Таджикистан е единствената възможност. Тази граница е много специална, тя е била определена през ХIХ век по времето на т.нар. голяма игра между Руската империя и Британците, които са определяли своето влияние в Средна Азия.


Има пет гранични пунктове, през които официално могат да преминават афганистански бежанци.

Това, което видях от тази страна на границата е, че афганистанските са приети много топло от таджиките. Те казват, че искат да приемат всички тези семейства и да им помогнат.

В тези Таджикистански села хората са ужасно бедни, дотолкова, че не могат да си купят четки за зъби, но казват, че искат да помогнат и да разделят последния си хляб с бягащите афганистанци.

Преминаващите афганистанци всъщност са таджики по националност. Имат същия език и религия като таджикистанците от тази страна.

По официални данни повече от 41% от афганското население са таджики по националност и те се намират по границата между двете държави.

В момента именно таджиките противостоят на талибаните, затова влиянието на Таджикистан и тази граница е много важно за ситуацията в Афганистан.

Портрет на Шах Масуд, поставена пред неговата гробница в Панджир, Афганистан

Днес е Национален празник в двете държави, свързан с Ахмад Шах Масуд

В Афганистанското консулство в Душанбе ще има специални празненства. Той е бил убит преди 20 г. от терористи от Ал-Каида. Това е т.нар. Паншерски лъв, който е таджик по националност.

В Афганистанското консулството висят флагове на Ислямската република Афганистан, което показва, че посолството и неговите работници отказват да приемат властта на талибаните.

Чуйте в звуковия файл.



Снимки: Уикипедия, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30