Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо таджиките приемат радушно афганистански бежанци

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българката Надежда Здравкова, която е в Душанбе, Таджикистан и работи като проектен мениджър по проект, който се финансира от ЕС, разказва в БНР за ситуацията на границата между Афганистан и Таджикистан.

Та се завръща преди дни от границата между двете държави.


За това какво се вижда на границата между двете тях говори в “Нашият ден“ Надежда Здравкова.

“Тази граница е много специална, защото се намира във високите планини на Памир. Самото преминавате на границата на афганистански бежанци е много сложно, тъй като тези планини са много високи.

При зимни условия практически не могат да бъдат преминати. Таджикистан се подготвя да приеме около 100 хил. бежанци от Афганистан.

Всички други съседни държави – Иран, Китай, Туркменистан, Пакистан, Узбекистан са затворили границите си.

За бягащите от талибаните по земя Таджикистан е единствената възможност. Тази граница е много специална, тя е била определена през ХIХ век по времето на т.нар. голяма игра между Руската империя и Британците, които са определяли своето влияние в Средна Азия.


Има пет гранични пунктове, през които официално могат да преминават афганистански бежанци.

Това, което видях от тази страна на границата е, че афганистанските са приети много топло от таджиките. Те казват, че искат да приемат всички тези семейства и да им помогнат.

В тези Таджикистански села хората са ужасно бедни, дотолкова, че не могат да си купят четки за зъби, но казват, че искат да помогнат и да разделят последния си хляб с бягащите афганистанци.

Преминаващите афганистанци всъщност са таджики по националност. Имат същия език и религия като таджикистанците от тази страна.

По официални данни повече от 41% от афганското население са таджики по националност и те се намират по границата между двете държави.

В момента именно таджиките противостоят на талибаните, затова влиянието на Таджикистан и тази граница е много важно за ситуацията в Афганистан.

Портрет на Шах Масуд, поставена пред неговата гробница в Панджир, Афганистан

Днес е Национален празник в двете държави, свързан с Ахмад Шах Масуд

В Афганистанското консулство в Душанбе ще има специални празненства. Той е бил убит преди 20 г. от терористи от Ал-Каида. Това е т.нар. Паншерски лъв, който е таджик по националност.

В Афганистанското консулството висят флагове на Ислямската република Афганистан, което показва, че посолството и неговите работници отказват да приемат властта на талибаните.

Чуйте в звуковия файл.



Снимки: Уикипедия, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: naukamon.eu

Българският минен сектор пред предизвикателствата на Зелената сделка

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува доц. Иван Митев, изпълнителен директор на Българската минно-геоложка камара. След професионалния празник на работещите в минната и добивната индустрия той представя равносметка на случилото се през изминалата година и обсъжда предизвикателствата, които Зелената сделка и Европейският..

обновено на 26.08.24 в 11:13
Цар Борис III

Избрано: Кой имаше полза от смъртта на царя?

В лятната поредица на "Terra Култура" припомняме едни от най-интересните интервюта, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с журналистката Сима Владимирова, която говори за последните дни на цар Борис Трети. Разговорът представя последните дни от живота на цар Борис III и разглежда възможните причини за неговата смърт през август 1943..

обновено на 26.08.24 в 09:24
Никола Даскалов

Отзвук от Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими

В края на миналата седмица отбелязахме Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими, чието официално име в България с решение на парламента ни от 2009 г. е Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почитане паметта на жертвите им . Когато говорим за Пол Пот и..

публикувано на 26.08.24 в 09:09

Избрано: Творчески портрети в аудиоформат: Запознайте се с подкаста "Контури"

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с Бояна Стоилова, Диана Трифонова и Илиян Ружин  за подкаста "Контури", които те водят, разкриващ живота на известни български художници от XX век. Трите водещи представят историите на творците не само с биографична..

обновено на 26.08.24 в 09:05
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40