Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Творческо писане за деца от 7 до 17 години

Снимка: @CreativeWritingForKidsBG

Как творческият импулс, присъщ на всяко дете, да бъде поощрен, развит и насочен към личностно израстване, самостоятелно мислене, свобода за изразяване и общуване, а защо не и към професионална кариера. Формулата, която от години прилага и развива Светослав Томов, е творческо писане.

Самият той има дълга история с писането като сценарист на телевизионните сериали „Забранена любов“, „Дървото на живота“, „Откраднат живот“, автор на постановката „Момиче за всичко“ и на „Денят между дните“, „Паднали от небето“ и „Извънредно положение“ в съавторство. Както сам се представя, Светльо е „баща, разказвач и приключенец, обича нестандартните и „шарени” хора с въображение и свободен дух, свири на каба гайда, обича планините, чете книги, пише разкази, стихове и сценарии за телевизионни предавания и пиеси“.

Нарича заниманията с децата „класове по творческо писане“, а до идеята стига в момент, когато у него се появява желанието да сподели и предаде опита си на малките. Шегува се, че мечтае един ден да гледа от първия ред в театъра пиесата на свой възпитаник. Разбира се, заниманията не са курс за бъдещи писатели. Преди писането има много разговори, споделяне на мисли, идеи, срещи с популярни писатели, актьори, режисьори, сценаристи, разкази за любопитни факти за авторите на любими детски книги, обсъждане на произведения, жанрове, стилове, драматургични похвати и т.н.

Преди година класовете преминават в онлайн формат. Оказва се, че към тях проявяват интерес и много деца от чужбина. За тези деца се оказва особено полезно да преодолеят притеснението си да се изразяват на български, който рядко ползват и не владеят достатъчно свободно. Резултатите са различни за всяко дете или юноша, но във всички случаи – положителни. По-добър успех в училище, самочувствие и увереност, интерес към изкуството, изобретателност и радост от досега със словото. Повече чуйте в интервюто със Светослав Томов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03
Теодор Карайончев

Теодор Карайончев: Да се учим от децата на справедливост

Теодор Карайончев е психолог с дългогодишен опит в тренинги с учители и работа в училище. Повод за разговора с него е наглед незначителна случка от училищния живот, споделена в социална мрежа. Най-общо казано, става дума за оценяване без предупреждение на доброволното участие на няколко ученици в дискусия по тема, предложена от учителя. Ситуацията е..

публикувано на 28.01.25 в 09:43

Еврика! Успешни българи: Виктор-Александър Раданов

"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и го прави да се чувства пълноценен" – това казва първокурсникът от Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" Виктор-Александър Раданов. Миналата година той спечели бронзов медал на..

публикувано на 27.01.25 в 17:05