Имунитет и имунопрофилактика при децата в контекста на ваксините срещу Covid-19.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Валери Велев, той завършва медицинския университет в София и през 2003 г. започва работа като асистент в Катедрата по Биология на МУ-София. По-късно се мести в детската клиника на Специализираната болница по инфекциозни и паразитни болести “Проф. Киров“ в столицата.
“Безспорно данните изобщо за разрешените в ЕС ваксини срещу коронавирус са, че те създават сигурен имунитет. До момента данните са, че той продължава минимум една година.
В имунната система на децата и то при по-големите, защото ваксините и по-специално тази на Пфайзер е разрешена за използване при деца над 12 години. В имунната система на тези сравнително големи деца няма сериозни физиологични различия от тази на възрастните хора.
Имунната система при по-младите хора е доста по-реактивна от тази на възрастните, но това означава, че в случая ваксината може да предизвика по-бърз имунен отговор. До момента тези ваксини предлагат един много добър протективен имунитет при децата.
Ваксината все е в етап на изследване
Абсолютно всеки препарат или медикамент, който е на пазара, е в етап на събиране на данни за странични реакции, независимо преди колко време е изобретен.
Към агенциите по лекарствата се подават данни за такива странични реакции или от лекарите, които са ги засекли, или от пациентите, които са информирали своите лекари. Има и канали, по които можем директно да се обърнем към дирекциите.
Ваксините за Covid-19 са в етап на събиране на данни за потенциални странични ефекти.
Пълноценно ли се събира информация в България
Това зависи от институциите, които трябва да събират тези данни и от клиничните звена, които трябва да ги изпращат.
Това в нашата страна никога не е било кой знае колко пълноценно, защото по-маловажните реакции – зачервяване, висока температура са реакции, които рядко се съобщават. Само сериозни странични реакции се съобщават.
Делта вариантът
Не наблюдаваме някакъв сериозен бум на заболели деца в сравнение с предходните вълни. Може да се каже, че има повече млади хора, но това се дължи на факта, че те не са ваксинирани.
Децата продължават да са този контингент, който прекарва инфекцията възможно най-леко.
Важно е да се знае, че при Делта вариантът при децата преобладава симптоматиката от стомашно-чревния тракт – температура, диария и повръщане.
Към родителите
Когато говорим за здрави деца, а не с някакви наследствени или други обременявания, касаещи имунитета, понятия като подобряване на имунитет са неприложими. Не е необходимо да се стимулира с медикаменти или витамини. Разнообразното хранене е достатъчно и играта.
Чуйте доц. д-р Валерий Велев в звуковия файл.
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg