Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политически обзор на седмицата

Доц. Иво Инджов: Петков и Василев се прицелват центристки

| обновено на 17.09.21 в 11:19
Асен Василев и Кирил Петков
Снимка: БГНЕС

Втори служебен кабинет и заявка за нов политически проект белязаха седмицата.

Изминалите политически събития коментира в “Нашият ден“ доц. Иво Инджов, политолог и университетски преподавател.

Проект на Кирил Петков и Асен Василев

“Доколкото мога да преценя и при липса на някаква предизборна платформа, двамата се прицелват в центристкото политическо пространство.

Идващи от сферата на бизнеса те са десни по профил, но в никакъв случай не са фанатично пазарно ориентирани и това се видя в техните действия и противоречията им с Николай Василев, който беше номиниран за министър-председател от ИТН.

Те очакват чрез по-добра финансова дисциплина, по-висока събираемост на приходите в посока държавния бюджет да спрат изтичането на държавни средства в задкулисни кръгове и корупционни сделки, да направят така, че в бюджета да остават повече пари за пенсии, здравеопазване, училища.

Тава са добри намерения, но в един момент ще се види, че това е само политическа технология и те трябва да имат и някакви ясни идеологически намерения, политическа програма, за да се разграничат от останалите партии.

На този етап ги виждам като една центристка формация. Някои спекулират, че това ще е българска платформа, подобна на Макрон, когато той се възползва от слабостите на класическия партиен модел. Дали това ще се случи в България, предстои да видим.

Иво Инджов

Прогноза

Ако те успеят да участват в изборите с политическа партия или с коалиция от партии, използвайки тяхната регистрация, сигурно е, че ще влязат в парламента и то с много добър резултат, защото в момента са на върха на своята популярност.

Подкрепата им би дошла най-вече от хората, които досега не са гласували или гласуват рядко. Но определено харесват такъв тип поведение на честни, компетентни и волеви хора във властта, които осветляват корупцията и тъмните сфери на предишното управление. Те демонстрират, че запушват течовете и поне на този етап постигат краткосрочни резултати.

Рисковете

Те ще дойдат не само, ако няма добро идеологическо позициониране, но и от това дали ще успеят да създадат организационни структури в страната.


Приоритетите на служебния кабинет – избори, енергетика и проблеми в строителния бранш

Радикална промяна в политиката на кабинета няма да има, по-скоро ще се надгражда. Предишното служебно правителство се справи много добре с организацията на изборите, включително с противодействието на купения и контролирания вот. Затова допринесе много и промяната в Изборния кодекс.

Започна осветляване на корупционните схеми и ограбването на държавата при управлението на ГЕРБ. Това ще продължи, но вече не може да бъде основен акцент в работата на второто служебно правителство. Поради факт, че то вече се сблъсква с реални проблеми – ръст на инфлацията, покачват се цените, задава се тежка зима.

Възможно е да нарасне мигрантския поток на границата след събитията в Афганистан.  Както и голямото предизвикателство – коронавирус кризата.

В опит да угоди на всички лобита служебното правителство провежда политика, която не е в интерес на здравето на българските граждани – нито има смислена информационна кампания за ваксиниране, нито има строг контрол на спазване на и без това много либералните мерки.


Петър Стоянов

Вярвам, че той действително съвсем неочаквано се е озовал в политическата дискусия. Очевидно Стояно е един от успешните български президенти. В отчаянието си да намерят реално противодействаща фигура на президента Радев, ГЕРБ вкараха името му в употреба.

Чуйте Иво Инджов в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13