Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключи шестото издание на „Работилница за репортери 2021 - Поглед към доброто“



Работилница за репортери

Приключи шестото издание на инициативата „Работилница за репортери 2021 - Поглед към доброто“, организиран от регионалния новинарски портал „EspressoNews.bg., с медийното партньорство на БНР, в която над 100 ученици от цялата страна написаха текстове в три жанра (интервю, портрет и коментар) и бяха оценени от жури. Емили Караколева, ученичка в 22 СЕУ „Георги Раковски”, гр. София е победителката в конкурса. Трите текста, с които печели наградата са: „Криворазбраното огледало“, коментар; „Зографът Борис Донев и защо вярата е жива“, портрет и „Ефросина Ангелова: „Най-голямото постижение в професията ми са успехите на моите ученици!“, интервю. Емили Караколева и Десислава Василева, управляващ директор на „EspressoNews.bg“, разказват в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ как е започнал конкурсът, какво е било най-трудно за участниците в него, както и защо е наречен "Работилница за репортери".

Десислава Василева: „В началото целта ни не беше да създаваме нова генерация от журналисти, но „EspressoNews“ отразяваше 7 общини на запад от София. Искаше ни се да включим хората от местата. Защото това са малки общини, но с много инициативи и в които се случват много интересни неща. Решихме да ангажираме младите хора, които имат талант да пишат, но и са съпричастни към проблемите, а и към хубавите събития в тези общини. Така съдържанието в нашия портал стана много по-емоционално и лично. От друга страна им дадохме възможност да разберат дали журналистиката е тяхното призвание.“

Емили Караколева разказа какво е било най-интересно за нея в конкурса

„За първи път писах в журналистически жанрове и това събуди интереса ми към журналистиката. Никога не съм мислила, че ще ми хареса толкова много. Най-интересно, но и най-трудно ми беше да отразя следизборното положение в страната, като направя журналистически коментар. Мисля си, че ние като избиратели прехвърляме изцяло вината върху политическите партии, което според мен е грешка, защото политиците и действията им отразяват това, за което сме гласували. Според мен, трябва да има много повече граждански контрол върху действията на политиците. Този контрол може да се случва, когато в политиката навлязат млади и образовани хора, които да не влизат с мисли за собствени блага. Младите хора са отблъснати от нашите политици, защото ги виждат като еднакви. А според мен, политиците трябва да се отличават най-много по идеята си как биха се справили с корупцията у нас. А медиите и журналистите са тези, които трябва да отразят истината, фактите и детайлите във всяко събитие, обаче в много случаи ставаме свидетели на фалшиви новини. Това е голям проблем, защото обърква младите хора. Ние сме залети от информация и за да различим фалшивата от истинската новина трябва да си изградим критично мислене, но ние нямам в училище часове, които да ни подготвят за това и всеки се оправя сам. Колкото до журналистите, те често са стъклото на огледалото и аз се радвам, че в момента има удоволствието да пиша без да съм цензурирана от когото и да било.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Митов

Положението не е в интерес на гражданите, а на тези, които стоят в сенките

Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..

публикувано на 11.01.25 в 08:55

Тайната за здравето и дълголетието е в храната

Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..

публикувано на 11.01.25 в 08:45
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45