Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Нушева:

Не видяхме съдържателно визиите за реформа в изтеклите предизборни кампании

Ваня Нушева
Снимка: БГНЕС

46-ият парламент приключи работата си. Второто служебно правителство до голяма степен повтори кадровия състав на старото.

За първи път българите ще гласуват и за президент и вицепрезидент, и на парламентарни избори. Много наблюдатели прогнозират, че ситуацията в парламента ще бъде подобна и след третия вот.

Какво не направиха политическите партии и коалиции?

Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Ваня Нушева, която счита, че липсва цялостна визия за реформа в отделните ресори.

“По какъв начин всяка една от политическите сили дефинира детайлите при изпълнението на приоритетите. Това обстоятелство не успяхме да видим в процеса на обсъждането на евентуално взаимодействие между политическите партии.

И в процеса на обсъждане на това кои лица персонално биха могли да реализират тези приоритети.

Когато говорим за определена реформа, тя трябва да има съответните параметри, детайли, които да представят съдържанието на тази реформа.

Тук опираме до ключовия въпрос – дали политическите партии през последните няколко изборни кампании, които провеждат, разработват свои детайлни съдържателни програми по отношение на тяхната визия за управлението на страната. Съществен дефицит и по време на предизборната кампания във връзка с изборите през април, и по време на тази през юли.


Когато имаме едни пределно общо дефинирани послания, без да се навлиза в същината на проблемите, партиите се оказаха в ситуация, в която преговарят, но отново се плъзгат по повърхността на проблемите, без да навлизат в детайлите.

Какво означава съдържанието на думите “съдебна реформа“?! Кои да са приоритетите в нея, как да бъдат извършени?

Какво означава “реформа в системата на здравеопазването“?! Дали тя се отнася до начина на финансиране, дали до промяна в начина на функциониране на Здравната каса или на здравно-осигурителния модел.

Дали различните политически партии имат една и съща визия за това дали да имаме една здравно-осигурителна каса или демонополизация.

По какъв начин ще се финансират отделните аспекти на системата на здравеопазването? Виждате колко много детайли възникват, когато говорим за общото понятие “реформа“.

Чуйте Ваня Нушева в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35