21 септември се отбелязва като Световен ден на болните от Алцхаймер. Този ден се чества ежегодно от 1994 г. по инициатива на Международната организация за борба с болестта на Алцхаймер.
Болестта на Алцхаймер е най-честата причина за деменция. Тя обхваща около 70% от случаите.
По последни данни, страдащите в света са 47 млн. Според доклад на Световната здравна организация (СЗО) всяка година се регистрират 7,7 млн. нови случаи на деменция. Изчислено е, че в Европейския съюз 6,4 млн. живеят с деменция.
В България няма точна статистика, но специалистите твърдят, че те са най-малко 100 000.
Болестта на Алцхаймер е прогресивно мозъчно нарушение, което причинява проблеми с паметта, мисленето и поведението.
Симптомите обикновено се развиват бавно и се влошават с времето. Заболяването се дължи на загиване на голям брой нервни клетки, от което се прекъсва предаването на сигналите в мозъка.
Измирането на невроните в мозъка води до постепенно и необратимо влошаване на състоянието на болния - загуба на памет, трудности при общуване, затруднен говор и промени в настроението.
Темата коментира в “Нашият ден“ Калина Екова, доброволец от “Гражданско сдружение Алцхаймер-България“.
“Болестта на Алцхаймер се среща все по-често в Европа, тъй като населението застарява. Затова е необходимо да бъдат предприети мерки, каквито до момента в повечето страни не са взети.
Като начало обществото трябва да бъде по-чувствително към болестта. Също и да има по-добра превенция, какти и национални стратегии и планове, за да не бъдат оставяни сами семействата.
Семействата страдат изключително много от болестта, тя се отразява на няколко равнища. Първоначалното е финансово, за да се отглежда човек с Алцхаймер и деменция трябва да се наеме болногледач, дори двама, които да се редуват. Или да изпратят човека в резидентен дом, което е огромен разход за домакинството.
Друг вариант е член от семейството да спре да работи, което също е непосилно за повечето семейства и означава да имат доход по-малко.
Друго затруднение е, че семейството има все по-малко време за себе си, тъй като грижата за човек с деменция е ограничение на свободното време, социалните контакти намаляват, което се отразява на емоционалното състояние. Членовете на семейството нямат време за собственото си здраве, грижа и щастие.
На емоционално равнище – да се наблюдава родител, баба или дядо, които са фигура на подкрепа и авторитет, в такова състояние е доста тежко.
Кампаниите
Организацията ни се занимава с най-различни дейности – застъпничество, подобряване на условията на живот на болните и семействата. Повишаваме осведомеността за деменцията и се занимаваме с превенция.
Също така организираме инициативата “Да надбягаме деменцията заедно“.
Чуйте Калина Екова в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg