„Къде живее вятърът“ е сугестопедична книга, която стимулира децата да четат и учат с лекота, точно като на игра. Тя обогатява знанията им, провокира любопитството и въображението им, подобрява концентрацията им и улеснява възприемането и запаметяването на информацията, представена интерактивно.
Силвия Йорданова, позната на малките като Анабел Хихил, пише книжката след девет години опит в сугестопедията. Тя е ученичка на проф. д-р Георги Лозанов – учен, психиатър и психотерапевт, физиолог на мозъка, създател на науката Сугестология и нейното приложение в процеса на обучение –сугестопедичният метод, признат от ЮНЕСКО като „най-добрата и хуманна методика на обучение“.
„Къде живее вятърът“ разказва историята на необикновеното куче Рей, което има способността да вижда чувствата като цветове. Като ги увлича чрез обема от информация и начина, по който е представена тя, книгата дава възможност на малките читатели да преживят приключенията на Рей. И най-вече да започнат да разбират и разпознават думите и чувствата си.
Историята на Рей се развива в 96 пълноцветни страници – обем, който правилата на сугестопедията изискват – и може да бъде четена много пъти и по различен начин не само от децата между 4 и 10-годишна възраст, за които е предназначена. Книгата забавлява, привлича и задържа вниманието както с активни изображения, така и с псевдопасивно възприемане на думите. Илюстрациите в нея са дело на художничката Анелия Пашова – АПАШ.
Според Силвия Йорданова връзката на детето с четенето и ученето определя как ще прекарва времето си в училище, как ще се развива самостоятелно и колко увереност ще натрупа. Затова и начинът, по който ще бъде представена срещата с една книга и изобщо процесът на четене, е от особена важност.
В сугестопедията внушението идва от автентичността. Методът доказва, че човек не се учи от това, което му говорят, а от това, което му показват. Той попива личността на този срещу него. Неслучайно „Къде живее вятърът“ е полезна и за родителите, които искат да поддържат връзката с децата си и да бъдат моделът, от който те се нуждаят.
Силвия Йорданова, която е и треньор по сугестопедия, и медиатор, е на мнение, че емоционалната интелигентност на всеки от нас е свързана именно с имитацията. А децата от своя страна могат да бъдат много добри партньори в тези изграждащи личността отношения.
Сугестопедията търпи развитие, което води до резервопедията. Тя доказва, че интелигентността на човек притежава множествени личности. Проф. д-р Георги Лозанов затвърждава тази теза чрез т.нар. оркестрация – създаването на условия в средата, която позволява да бъде отключен резервният капацитет на личността.
„Благодарение на неговия труд, ние можем да стъпим на основата на тази философия през любовта и свободата, като на научно постижение. Затова и казват за него, че е първият учен, който е интегрирал любовта в науката“, сподели в „Какво се случва“ Силвия Йорданова.
Още за сугестопедичния метод, за ограмотяването на малките деца в проектите на „Покажи ми“, за книгата „Къде живее вятърът“ и вдъхновените от нея песни и подкаст – чуйте в звуковия файл.
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg