Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Василски – пример за висока журналистика

Георги Василски
Снимка: БГНЕС

Допреди три години програма „Христо Ботев“ на БНР притежаваше уникалната коментарна рубрика „Темата на деня в 300 секунди“, която галено наричахме „300-те секунди“. Неин създател беше журналистът Георги Василски, който от три години не е между нас, но колегите събраха и издадоха част от коментарите му в книгата „Избрани есета“, която бе реализирана с финансовата подкрепа на БНР.

„Избрани есета“ бе представена в кръг от приятели и съмишленици по повод 3 години от смъртта на журналиста.

Румен Леонидов: „В този сборник събрахме част от вечното радиотворчество на Георги Василски, всекидневните му коментари, излъчвани в продължение на три години в ефира на програма „Христо Ботев“. Тези есета са образец за журналистическа находчивост, професионална позиция и принципност, на гражданска смелост. Включихме най-добрите му коментари, които се излъчваха миг след края на обедните новини. И винаги се пишеха от Георги в последния момент, най-много час преди да започне осведомителният бюлетин. И затова те винаги бяха хиперактуални…“

Валентина Михайлова: “Мисля, че Жоро всичко ни е казал преди три години, за това което се случва днес. Той много често говореше за здравната система и всъщност цялата тази ситуация, в която ние се намираме в момента, той я беше предрекъл. Същото важи и за икономиката ни и заради това бих препоръчала на всички, които искат да разберат какво става днес, да прочетат какво е казал Жоро преди три години по въпроса. Неща, които сега излизат под формата на журналистически разследвания, той просто ги съобщаваше и с факти, и с данни, т.е. това не са били недостъпни факти, но хората се страхуват просто така да ги съобщават и то в ефира на Националното радио. Смятам, че до голяма степен силата на коментарите му беше в неговата смелост.“

В „Мрежата“ на програма „Христо Ботев“ припомняме и сигнала на „300-те секунди“. В тяхното ограничено време за Георги Василски говореха Румен Леонидов, Валентина Михайлова, Петър Колев и Светла Милчева“.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35