Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици срещат седмото изкуство с проекта „Кино в училище“

Инициативата “Кино в училище” на “Арте Урбана Колектив” започна за 7-а поредна година, като тазгодишната програма включва и нови райони в България. Идеята на проекта е да изгради в образователната система отношение към седмото изкуство, а в учениците – вкус към доброто кино.

Програмата на инициативата е с няколко заглавия от 15 пълнометражни филма и 4 програми от късометражни филми от общо 15 държави, и ще продължи до края на учебната година. 

Част от инициативата „Кино в училище“ е и програмата „Киното, сто години младост“, която дава възможност на учениците да се запознаят и с процеса на създаването на филми. Има и трета част от програмата, наречена „Моето място в киното“, а инициативата организаторът на проекта – Ралица Асенова, описва тази дейност като една мисия децата да заобичат повече изкуството и да се обучават чрез качественото изкуство:

„В рамките на една учебна година се срещаме всяка седмица с учениците и наистина проличава тяхната любов към киното и отношението им. Борим се за повече изкуство в училище, фундаментално срещане с една творба, изкуството ни учи на любопитство, изгражда нашия поглед към света, то е едно оръжие срещу пошлото, на много места, по-малки населени места липсва достъп до култура и ние това се стараем, да се преборим с това. Мисля, че успяваме да изграждаме една мрежа от ученици, учители, библиотекари, които продължават инициативите постепенно, вежда се как децата започват да изказват компетентно мнението си към киното, да го разбират, да тълкуват режисьорската гледна точка, което за нас е резултат.“

Инициативата „Кино в училище“ включва няколко напълно безплатни програми и възможности, които се предоставят на учители, читалищни дейци, библиотекари и организатори на младежки киноклубове след предварително записване и разговор с екипа на сдружението. Първата от тях е европейската платформа CinEd, чиято цел е да разпространява европейското кино сред широк кръг младежи на възраст от 6 до 19 години в Европа. 

Повече чуйте в интервюто на Ангелина Грозева с организаторката – Ралица Асенова.

Снимки – “Арте Урбана Колектив”




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50