Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алек Попов и Деляна Манева в търсене на корените на нацията и рода

Деляна Манева и Алек Попов
Снимка: @ApolloniaFestival

Във време, в което се отделя голямо внимание на идентичността и всеки иска да разбере кой е всъщност, Алек Попов и Деляна Манева засягат темата за корените на нацията и рода. Той – в книгата си „Мисия Туран“, тя – в дебютния си роман „Шестият пръст“.

Като подхождат с ирония към желанието на човек за бягство от собствената му същност, те доказват, че под лустрото на различията се крие общата и дълбока човешка природа. Тя се оказва и най-привлекателна за авторите.

Според Алек Попов вече не живеем в „Мисия Лондон“, а сме потопени в реалността на „Мисия Туран“.

„Налегнала ни е една голяма екзистенциална тревога от тази демографска криза, която е продукт на много дълго време и най-различни фактори, които са действали в тази посока, но сега сякаш осъзнаваме това и се чудим какво да правим. Едно от нещата, които забелязах и ми направиха впечатление, е, че почти всеки втори-трети политик, особено на фона на тази предизборна вълна, дрънка все за тази демографска криза – какво щял да предприеме, кого щял да интегрира. Имам чувството, че слушам собствените си герои и направо ми става неудобно за тези хора, защото повтарят нещо, което съм написал“, сподели в ефира на програма „Христо Ботев“ Попов.

Това гранично усещане за абсурд, за сатира и гротеска е една от най-силните страни на нашата литература, смята авторът на „Мисия Туран“.

Деляна Манева и Алек Попов са на мнение, че свободната воля на малкия човек може да бъде много подривна.

„Хората винаги действат много правилно, когато са водени от простия инстинкт за оцеляване, а не обслужват някакви идеологии“, смята авторката на „Шестият пръст“. Според нея политиците са наясно с това, но хората все още не осъзнават своята сила.

Деляна Манева е сценарист на новия филм на режисьора Виктор Божинов – „Бягство“, който най-вероятно ще излезе през април и ще засегне темата за драматичното разделение, в което изпадаме.

Повече за търсенето на корените и за това да живееш обикновено чуйте от Алек Попов и Деляна Манева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда, София, Луиза, Венелина Миланова, Мери, Верен  

Тийнейджърът в мен: Венелина Миланова

Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"!  Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..

публикувано на 18.11.24 в 18:10

"Свой на чужда земя" – разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич

" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..

публикувано на 18.11.24 в 17:31
Оскар Уайлд

Изкуството в мен: 170 години от рождението на Оскар Уайлд

Великият ирландец Оскар Уайлд е драматург, писател и поет , който разчупва естетическите и морални норми във Викторианска Англия. Заради тази дързост умира във Франция, низвергнат и самотен, през 1900 година. Една от най-големите знаменитости на своето време като дете расте в среда, пълна с култура, книги, картини, история и прочути хора. До..

публикувано на 18.11.24 в 17:26
Дарина Янева (вдясно) и Мария Мира Христова

"Поетика на мимолетното" в живописта и живота на Дарина Янева

Всеки път когато художничката Дарина Янева стъпи на територията на "Terra Култура", тя подарява на слушателите един нов и специален миг.   Янева споделя за преживяванията и състоянията, които са част от новооткритата изложба "Поетика на мимолетното" .   С тази експозиция Янева празнува своята 60-годишнина , разкривайки по майсторски..

публикувано на 18.11.24 в 16:58
Паулина Мичева (вдясно) и Надежда Московска

Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева

За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят.  Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват те на пазара у нас? Как се подбират заглавия за превод и издаване у нас? Кои фактори диктуват реалния литературен обмен? Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева – чуйте от..

публикувано на 18.11.24 в 11:50