Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За радиото с любов

85 години Радио Стара Загора
Снимка: Емил Енчев

Повод за разговора в „Мрежата“ със Здравко Георгиев, директор на БНР Стара Загора, е една инициатива на радиожурналистите, с която те отбелязват 85-ата годишнина на медията.

На 19 октомври т.г., в рамките на Есенните литературни дни в Стара Загора, ще бъде излъчена премиерата на художествено-документалния филм „Истории за радиото“.

Истории за радиото, в които се преплитат документални разкази, спомени, много архивен снимков материал, но и драматизация на отделни случки, в които актьори са журналистите от РРС Стара Загора.

„Не искахме да правим нещо скучно. Търсихме да имаме един обикновен разказ, който лесно да се приеме и запомни от публиката, без да философстваме излишно. Мисля, че успяхме да спестим на зрителя нашите дълбокомислени заключения и го оставяме да се потопи в историята, която разказват документалните кадри, а и нашата художествена игра.“

Първите кадри на филма започват с един обход в полето.

„Във файтона е една комисия от София, която е дошла, за да търси най-подходящото място за изграждане на предавателя на Радио Стара Загора. Намират мястото край село Могила, където доскоро беше вълновият предавател. Та, тази комисия тръгва с файтон да търси подходящото място и го намира в нивата на Торлака. Това е псевдонима на човека, чиято нива си харесват, защото се оказва, че подпочвените води много помагат за разпространението на вълните, а в това село има доста високи подпочвени води. И тук идва много хубавата и поучителна история – училището в селото дарява своя земя, за да компенсира Тачо Трифонов-Торлака, тъй че да може в неговата нива да бъде построен предавател. Представяте ли си каква автономия има училището в селото, колко тези хора съзнават, че нещо прогресивно се извършва и имат възможността да дарят земя! Не знам какъв им е бил делегираният бюджет, но те се събират и казват: „Да, ние ще дарим“ и то без да питат МОН, без да питат община, без да питат някого. Една много голяма самостоятелност и автономност на българското образование.“

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10