Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виолета Иванова: Повишаването на цените няма да доведе до хиперинфлация

Снимка: Ани Петрова

Как задържането на цените по време на първите пандемични месеци на 2020 година се отразява върху днешното битие на българите?

Още в началото на лятото имаше прогнози за плавното повишаване на цените на стоките от първа необходимост, а прогнозите на Института за социални анализи към КНСБ бяха за още по-голямо нарастване.

Тогава не всички повярваха на тези анализи, но дойде есента и това се случи.

В момента сериозно се промениха цените дори на такива основни продукти като хляб и олио, при това при толкова добра реколта на пшеница, слънчоглед и други селскостопански култури.

Близо 17 месеца европейските и световните борси са задържали цените си заради епидемията Covid-19, но вече на световните търговски борси нещата не могат да останат с цени от 2019 година, каза за „Нашият ден“ заместник-директорът на Института за социални анализи г-жа Виолета Иванова. Това се отнася и за всички европейски държави, не само за България. 

Справянето с цените в най-бедната държава в Европейския съюз е доста неизпълнима задача, поне за повечето граждани.

За никого вече не е тайна, че ни очаква доста трудна зима.  А дали рязкото повишение на цените на основни хранителни продукти и на елементарните услуги на ток и отопление –  дали това няма да доведе до хиперинфлация, според г-жа Иванова това няма да се случи.

Особено ако управляващите, които и да са те след изборите през ноември, се съгласят с разчетите на синдикатите за оформяне на минималната работна заплата в рамките на около 770 лева и за други социални мерки, коментира още г-жа Иванова.

Григор Сарийски: Българинът ще може да купува все по-малко

Чуйте Виолета Иванова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Казуси от съдебната практика на Съда на ЕС

Юридическото предаване "Законът и Темида" даде начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В това издание на рубриката съдия Марияна..

публикувано на 28.06.24 в 12:40

Фестивал на сръчните ръце в село Бусинци за втори път

Днешните "Епизоди от живота" се посвещават на трънското село Бусинци, защото от днес до неделя  (от 28 до 30 юни ) там ще се проведе второто издание на "Фестивала на сръчните ръце". Събитието е посветено на вече забравени ръчни занаяти и традиции в България и Трънския регион. В трите дни на Фестивала ще има множество демонстрации на над 15..

обновено на 28.06.24 в 10:08