Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Green washing или зеленото изпиране

| обновено на 08.10.21 в 08:06

Зеленото изпиране се смята за необосновано твърдение за заблуда на потребителите, че продуктите на една компания са екологично чисти. Много често най-популярните марки храни, напитки и почистващи препарати се явяват и най-големите замърсители с пластмаса.

Това показват резултатите и от първия български одит на марките, стоящи зад замърсяването с пластмаса. Той се провежда през 2019 г. като част от традиционното почистване на диви планински територии, организирано от сдружение "За Земята" в Западните Родопи.

Почистването на труднодостъпна местност на случаен принцип разкрива кои производители са най-често отговорни за пластмасовото замърсяване. Разбира се, пътят на боклука до там е резултат и от дейността на потребителите.

Боклукът обикновено следва законите на гравитацията и не може да се занесе сам до високата планина. А общото пагубно въздействие на човечеството върху природата е известно като "антропоцен".

През 2019 г. в световното движение “Освободи се от пластмасата” се включиха повече от 200 организации от над 50 държави на 6 континента. Над 70 000 доброволци извършиха одит на марките и предоставиха данни за доклада “Кои са световните корпорации зад пластмасовото замърсяване – том втори”.


Подобни доброволчески акции продължават и по време на пандемията, но в по-ограничен мащаб.

Изводите от подобни доклади обикновено наблягат на факта, че най-големите световни замърсители с пластмаса много често са и компаниите, които отделят най-големи суми за корпоративна социална отговорност.

Това включва и различни маркетингови похвати за зеленото изпиране. Което сякаш има за цел да пречисти екологичната съвест на глобалните корпорации.

Още през 1970 г., в своя статия, публикувана в "Ню Йорк Таймс", големият икономист Милтън Фридмън твърди, че социалната отговорност на корпорациите е свързана с тяхното желание да увеличават печалбите си. Това той нарича "великото лицемерие".

До каква степен зеленото изпиране помага или вреди на природата все още е дискусионен въпрос.

С масовата поява на социални предприемачи и техния водещ стремеж за правене на бизнес, който е отговорен към околната среда, Корпоративната социална отговорност намира своята естествена конкуренция.

Разликата между двете е в концепциите, мащабите на организациите и подходите за постигане на крайните цели.

А те винаги би трябвало да бъдат "за общото благо" и намаляване на "антропоцена".

Чуйте Гавраил Гавраилов в звуковия файл.


Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Голямата диктовка": Коя дума затрудни най-малките участници?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" обсъждаме значението на "Голямата диктовка", проведена в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Това събитие предизвика голям интерес и събра участници от различни възрасти, които имаха възможността да демонстрират своите умения по правопис. В интервю за предаването д-р Ивета..

обновено на 03.06.24 в 13:24

Милен Митев: Разговорът за българската история и култура трябва да започне от обществените медии

Българската национална телевизия, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция обявиха съвместната инициатива под надслов "14 века България в Европа". На обща пресконференция генералните директори на трите обществени медии заявиха намерението си да работят заедно за реализирането на тази инициатива. Те се стремят да насочат..

обновено на 03.06.24 в 11:57

Книга за съвременното китайско общество беше сред акцентите на Панаира на книгата в София

В рубриката "Епизоди от живота" поглеждаме към Панаира на книгата в София. Сред многобройните събития, привличащи вниманието на читателите, се открои премиерата на книгата "Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот". Този изключителен труд е издаден по повод 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България..

обновено на 03.06.24 в 10:03

Свободата и свободите

Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие. Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на..

публикувано на 02.06.24 в 12:21
Иисус Христос и Самарянката

С дух и истина

Стремежът на хората към безсмъртие съществува от древни времена. Той е отразен и в приказките за деца чрез мотива за "живата вода", която има свойството да възкресява и да прави други чудеса. Истинската жива вода може да дойде обаче единствено чрез Бога, Който е Извор на живота. Сам Той обяснява на самарянката свойствата на живата вода: "А който пие..

публикувано на 02.06.24 в 09:20