Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Green washing или зеленото изпиране

| обновено на 08.10.21 в 08:06

Зеленото изпиране се смята за необосновано твърдение за заблуда на потребителите, че продуктите на една компания са екологично чисти. Много често най-популярните марки храни, напитки и почистващи препарати се явяват и най-големите замърсители с пластмаса.

Това показват резултатите и от първия български одит на марките, стоящи зад замърсяването с пластмаса. Той се провежда през 2019 г. като част от традиционното почистване на диви планински територии, организирано от сдружение "За Земята" в Западните Родопи.

Почистването на труднодостъпна местност на случаен принцип разкрива кои производители са най-често отговорни за пластмасовото замърсяване. Разбира се, пътят на боклука до там е резултат и от дейността на потребителите.

Боклукът обикновено следва законите на гравитацията и не може да се занесе сам до високата планина. А общото пагубно въздействие на човечеството върху природата е известно като "антропоцен".

През 2019 г. в световното движение “Освободи се от пластмасата” се включиха повече от 200 организации от над 50 държави на 6 континента. Над 70 000 доброволци извършиха одит на марките и предоставиха данни за доклада “Кои са световните корпорации зад пластмасовото замърсяване – том втори”.


Подобни доброволчески акции продължават и по време на пандемията, но в по-ограничен мащаб.

Изводите от подобни доклади обикновено наблягат на факта, че най-големите световни замърсители с пластмаса много често са и компаниите, които отделят най-големи суми за корпоративна социална отговорност.

Това включва и различни маркетингови похвати за зеленото изпиране. Което сякаш има за цел да пречисти екологичната съвест на глобалните корпорации.

Още през 1970 г., в своя статия, публикувана в "Ню Йорк Таймс", големият икономист Милтън Фридмън твърди, че социалната отговорност на корпорациите е свързана с тяхното желание да увеличават печалбите си. Това той нарича "великото лицемерие".

До каква степен зеленото изпиране помага или вреди на природата все още е дискусионен въпрос.

С масовата поява на социални предприемачи и техния водещ стремеж за правене на бизнес, който е отговорен към околната среда, Корпоративната социална отговорност намира своята естествена конкуренция.

Разликата между двете е в концепциите, мащабите на организациите и подходите за постигане на крайните цели.

А те винаги би трябвало да бъдат "за общото благо" и намаляване на "антропоцена".

Чуйте Гавраил Гавраилов в звуковия файл.


Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41