За да прекараш времето си в книга, историята в нея трябва да те накара да искаш да ѝ се отдадеш напълно, подобно на автора ѝ, докато я е писал. Лили Кинг пише „Писатели и любовници“ от любов към думите, към литературата и е дълбоко откровена в нея.
Новият роман на американската авторка разказва за пътя на Кейси – една жена в света на писането, която трябва да избере коя своя версия да бъде – писателката или любовницата на писателя. Тя подчинява живота си на литературата, за да покаже най-вече на себе си, че макар онова, което събужда ума ѝ, разтуптява сърцето ѝ и я прави истински жива, да я убива нежно, накрая именно то я спасява.
„Писатели и любовници“ има всички качества да се превърне в съвременна класика. Романът, който вече може да бъде прочетен и на български език, представя твореца в пълната му светлина. Лили Кинг не спестява нито разочарованията му, нито моментите, в които пада жертва на собствените си мечти, стремежи и любовни трепети. Тя представя както романтичната страна на творческия процес, така и саморазруштелната същност на всеки писател. В романа се чете и за Америка, оголена до болка.
Героинята на Лили Кинг вече шест години се опитва да завърши първия си роман, докато тъне в дългове и мечти. Загубила е майка си, а любовният ѝ живот е низ от краткотрайни афери и въздишки. Всичките ѝ състуденти са загърбили писането, но тя отказва да го направи. В противен случай всичко друго би било още по-ужасно.
Изправена пред вечния избор – да послуша разума си или да последва повика на сърцето си, Кейси се губи в уюта на литературата, за да се намери отново в собствената си любовна история.
В звуковия файл Темз Арабаджиева разказва повече.
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано, изследващо поезията на..
Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..
Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство? Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40". Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg