За да прекараш времето си в книга, историята в нея трябва да те накара да искаш да ѝ се отдадеш напълно, подобно на автора ѝ, докато я е писал. Лили Кинг пише „Писатели и любовници“ от любов към думите, към литературата и е дълбоко откровена в нея.
Новият роман на американската авторка разказва за пътя на Кейси – една жена в света на писането, която трябва да избере коя своя версия да бъде – писателката или любовницата на писателя. Тя подчинява живота си на литературата, за да покаже най-вече на себе си, че макар онова, което събужда ума ѝ, разтуптява сърцето ѝ и я прави истински жива, да я убива нежно, накрая именно то я спасява.
„Писатели и любовници“ има всички качества да се превърне в съвременна класика. Романът, който вече може да бъде прочетен и на български език, представя твореца в пълната му светлина. Лили Кинг не спестява нито разочарованията му, нито моментите, в които пада жертва на собствените си мечти, стремежи и любовни трепети. Тя представя както романтичната страна на творческия процес, така и саморазруштелната същност на всеки писател. В романа се чете и за Америка, оголена до болка.
Героинята на Лили Кинг вече шест години се опитва да завърши първия си роман, докато тъне в дългове и мечти. Загубила е майка си, а любовният ѝ живот е низ от краткотрайни афери и въздишки. Всичките ѝ състуденти са загърбили писането, но тя отказва да го направи. В противен случай всичко друго би било още по-ужасно.
Изправена пред вечния избор – да послуша разума си или да последва повика на сърцето си, Кейси се губи в уюта на литературата, за да се намери отново в собствената си любовна история.
В звуковия файл Темз Арабаджиева разказва повече.
"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение" (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично положение (Кома)". Комедията, режисирана от Теди Москов, ще се играе тази вечер от 19:30 ч. Преводът на пиесата е дело на Михаела Кацарова. Сценограф е Свила Величкова. Ролите изпълняват..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в Камерна зала на Софийската опера и балет. Музиката е на проф. Благовеста Константинова , за която това е оперен дебют, а либретото е на Цонка Великова. Хрисимир Дамянов и Силвия Тенева..
Приказките на Оскар Уайлд не остаряват и продължават да са любимо четиво на поколения почитатели на словесното му майсторство. Те притежават притегателна сила, очарование и мъдрост. Наскоро се появи ново издание на "Всички приказки на Оскар Уайлд" силюстрации на Ясен Гюзелеви внов превод на Жечка Георгиева. Книгата включва двата сборника "Щастливия..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg