Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политически обзор на седмицата

Панчугов: “Досиетата Пандора“ са твърде абстрактна тема, за да имат сериозен отзвук

| обновено на 08.10.21 в 13:54
Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

Какви са политическите събития на изминаващата седмица? Ще имат ли отзвук разкритията от “Досиетата Пандора“, какво можем да очакваме от новата празединтска кандидатура?

Темите коментира в “Нашият ден“ политологът Христо Панчугов.

Новина на седмицата

"До този момент няма нищо изненадващо, може би единствено начинът, по който Румен Радев изтърва нервите си, опитвайки се директно да диктува решения на Конституционния съд по казус, който дълбоко не го интересува и засяга.

Или има някаква тясна връзка между Румен Радев и Кирил Петков, и затова се налага подобен тип самоотвержена отбрана, или това е просто опит да се демонстрират мускули пред все по-намаляващите шансове за безспорна победа на Радев. Ако е второто, той има изключително лоши политически съветници, или самият е слаб в това да овладява ситуации и нервите си."

Президентът поиска КС да прекрати делото за канадското гражданство на Петков


Досиетата Пандора

“Това не е уникална ситуация. Ние вече един път се сблъскахме с тези досиета. Досега никога не е имало вътрешнополитически отзвук. По отношение на начина, по който българските граждани гласуват.

Очевидно това е твърде абстрактна тема, тя е неразбираема, особено ако се съпостави със скандалите около апартаментите.

Освен ако не излязат наистина скандални разкрития, които да са свързани с откровени кражби. Не смятам, че това ще има сериозен ефект върху перспективите на който и да е, с оглед предстоящите избори."

Атанас Чобанов: Две са българските политически лица в "Досиетата Пандора"

“Досиетата Пандора“ – трябва да има хармонизацията на данъчното законодателство в ЕС

Промяната

"Друг е въпросът, че имиджът, който се опитват едни хора да си създадат, изглежда все повече като изкуствен конструкт, като инженерна мисъл и по-малко като органичен проект, който да отговаря на потребностите на българските граждани. Това според мен е един от най-сериозните проблеми.

За пореден път виждаме преповтаряне на грешки, които са правени преди това в българската политика. Грешки, които по-скоро разделят електората, вместо да създават перспектива за създаване на алтернативен модел. Това е най-тъжното заключение тук.

Започнаха разговори между ПП и други политически формации, опит да се създава обща платформа за управление.

Надявам се този разказ да е достатъчно ясен и да е съпроводен с откровени отговори на въпроси, които вълнуват българските граждани – дали е излъгал Кирил Петков, какъв е точно произходът на парите на Асен Василев. Това са важни неща, за да се изправят българските граждани пред един алтернативен политически проект, а не пред една политическа мимикрия, каквато отхвърлихме с протестите от миналата година."


Лозан Панов

"Една закъсняла кандидатура, все повече прилича на мъченик, който спасява провалената политика на ДБ по отношение на кандидатурата за президент."

Официално: „Демократична България“ подкрепя Лозан Панов за президент


Чуйте Христо Панчугов в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20