Covid зони и общопрактикуващи лекари – каква е картината в доболничната помощ по време на четвъртата вълна?
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България:
“Би трябвало да има Covid зони в цялата страна, но няма такива навсякъде. Има областни градове, в които има само една – едно място, което се нарича така. На други места няма.
Идеята е да има още една опция за хората, но не се получава, а там, където се върши, са изключения местата – единици, където горе-долу се случва, както би следвало.
Да не говорим за назначаване на изследвания, за рентгенови снимки, за предписване на терапия по електронен път това не се случва.
Ако трябва да обобщим, Covid зоните не работят. И ние, общопрактикуващите лекари, правим това, което сме правили и досега – диагностицираме, лекуваме хората си. Там, където аз работя, моят кабинет си е и Covid зона – преглеждам, диагностицирам и лекувам.
Болшинството от нас си диагностицират и гледат пациентите. Ние предложихме на Министерство на здравеопазването, по тяхно искане, един вариант за процедура – какво да се прави, как да се прави, още от съмнението за заболяването, неговото установяване и лечение, до издаването на болничния лист, ако човекът е в работоспособна възраст, в извънболнични условия.
Това, което предложихме, смятаме разумно, удобно, там беше предвиден и вариант, ако се наложи, докато пациентът е под карантина, по бърз начин да бъде уредена възможност той да посети нашия кабинет, ние да назначим изследвания, да го видим и да се прецени дали е за хоспитализация, или пък може да продължи вкъщи. Освен ако не се налага спешна хоспитализация. Всичко това не бе възприето.
Мисля, че това с медикаментите в извънболнична помощ на пациентите, по-скоро звучи пиарско, отколкото да е ефективно.
Използвам възможността да подсетя, че все още моите пациенти трябва да пътуват от 25 до 50 км в едната посока и после обратно, за да им бъде извършен PCR. И това е на много места в България. Най-важното в условия на такава епидемия е бърза диагностика и изолация заедно с лечението.
Нека се знае и това, защото хората ходят и си заплащат бърз антигенен тест, този, който е с такъв, дори и да е лежал в болница след това, все едно, че не е боледувал – документално. Не може да добие сертификат, че е преболедувал. Това са парадокси, които могат много бързо административно да бъдат решени."
Разделяне на потоците
"Това с потоците много се говори и мисля да престанем. Нека се върнем към елементарните мерки – това, че някой чака с някого някъде, може да е в магазин, може на друго място, може да е пред кабинет. Ако си носи маската и спазва съответната дистанция, няма какво страшно да се случи."
Чуйте Любомир Киров в звуковия файл.
На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
Петър губи сестра си в инцидент и бива изгонен от дома си. Сестрата на Павел е болна от рак и се бори за живота си. Историите на двамата герои се..
Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg