Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да притежаваш електромобил в България

2
Илюстративна снимка
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Как звучат близо 600 конски сили в бензинов автомобил с осем цилиндров двигател с вътрешно горене?

Звучи като ядосана бяла мечка и също като белите мечки автомобилите с подобни двигатели са застрашени от изчезване.

Европейският съюз е готов да предложи всички нови автомобили, продавани от 2035 г., да имат нулеви вредни емисии, като част от безпрецедентен план за привеждане на икономиката в съответствие с по-амбициозните климатични цели.

Европейската комисия планира да изисква емисиите от нови леки и лекотоварни автомобили да спаднат с 65% от 2030 г. и да се понижат до нулата от 2035 г. Като целта на Европа е да стане първият в света континент с нулеви въглеродни емисии до 2050 г.

Освен безшумни, електромобилите са изключително ефективни и икономични, но какво е да притежаваш такъв автомобил в България и какви са проблемите пред собствениците на такива автомобили у нас?

Илюстративна снимка

Темата коментира в “Нашият ден“ Даниел Рангелов, собственик на електромобил.

Изгодно ли е да се шофира такъв автомобил в България? Има ли изградена инфраструктура, зарядни станции у нас?

Може ли да правим дълги пътешествия извън града, или трябва да се калкулира предварително къде има такива станции, каква средна скорост да се поддържа, да се включи ли климатикът?

Колко струва зареждането на един електромобил, за да измине 100 км? Нужно ли е да притежаваш гараж или къща, за да можеш да го зареждаш? Отговорът на тези въпроси и още, можете да чуете от интервюто с Даниел Рангелов в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55