Това е третото и, за съжаление, последно издание на рубриката на Марио Ангелов, който от 1 ноември вече няма да бъде продуцент на симфоничната музика в БНР. Г-н Ангелов напуска Радиото, но споделя, че в продължение на три десетилетия „пъпът му е бил хвърлен в Националното радио“: „Трябва да кажа, че аз съм много, много благодарен за тази възможност – да работя в Първо студио, да работя със СО на БНР, с много и чудесни диригенти… Бил съм всичко в Националното радио – и солист, и оркестрант, и камерен изпълнител… Музикален редактор всъщност не съм бил… Но колкото повече минават годините, започвам да изпитвам лично към себе си… изпитвам голяма отговорност към това, което излиза изпод пръстите ми като звуци; това, което се случва като продукт изпод ръцете ми, главата ми, заедно с диригентите, разбира се, които участват в студийните звукозаписи на Симфоничния оркестър; както и все повече изпитвам голяма отговорност към това какво казвам, на кого казвам, а още повече пък, ако има нещо, което трябва да се напише и да остане…“.
За последната си изява в „Неделния следобед“ Марио Ангелов избра творба на Георги Тутев – творец, когото често наричат „светла личност, ренесансова личност“. Вероятно е съвпадение, но представяме точно новата регистрация на неговата „Ренесансова музика“, записана през февруари 2021 г. от СО на БНР и главния диригент Марк Кадин. За Георги Тутев продуцентът споделя: „Аз си го спомням като един безкрайно спокоен човек. Също така си спомням как някои от артистите (участници в концертите, организирани от Дружеството за нова музика в България – бел. ред.) проявяваха може би нетипични претенции и как той успяваше да тушира техните напрежения. Разбира се, аз съм стоял отстрани, със своя респект и уважение към един човек, който си стои на мястото като директор, като основател, като главен мотор на фестивала Musica Nova и на Дружеството за нова музика… Книгата, която е посветена на него, е с много, много показателно заглавие – „Един негероичен герой“… Един германец го е нарекъл така (председателят на Световната организация за съвременна музика Райнхард Оелшлегел в списанието WorldNewMusicMagazinе след смъртта на композитора през 1994 г. – бел. ред.) и е казал много с това. Просто защото… има хора, които изтъкват себе си и не знам дали нещо са постигнали за общото благо, ако въобще може да се говори за такова нещо. А има други, които тихо и кротко вършат героични дела – буквално героични дела, без да смятат себе си за герои“.
Рубриката завършва с още една творба от български композитор – изненада за продуцента. Балада за оркестър и пиано – кончертанте № 2 на Димитър Ненов е записана през 1998 г. от Марио Ангелов, СО на БНР и Милен Начев на пулта.
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..
Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg