„Първият, който дава гласност на красотите на Цариброд след Освобождението, е Иван Вазов. След него е Алеко Константинов, който е основоположник на туристическото движение в града. Иван Вазов три пъти идва в Цариброд и в детайли описва окончателната, решителната битка в сръбско-българската война. Бях събрала много информация за техните посещения, но се оказа, че не само те са идвали и популяризирали Цариброд – имаше още истории, които издадох в книга" – казва Зденка Тодорова, известна правозащитничка, журналистка и писателка от Западните покрайнини.
„Към Цариброд и за него“ е деветата й книга, която разказва за връзките на осем знакови българи с Цариброд, днес Димитровград. Сред тях са учителят Петър Дънов , лечителят Петър Димков, големият български интелектуалец Константин Константинов. Периодът , който се разглежда в книгата е от Освобождението до 1944 година и според Зденка Тодорова именно тези години илюстрират истинската същност на града и енергията на творческия потенциал на българите в него.
„Няма нас и вас днес- казва Зденка Тодорова- Много българи идваха в Димитровград преди Ковид кризата, но като че ли най-важното беше яденето и пиенето. Може би след този период трябва да продължим да създаваме връзки и на друго ниво- духовно и интелектуално“
Чуйте Зденка Тодорова в „Какво се случва“.
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга: " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg