Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансовите страхове на българите – колко и защо

Стойне Василев: Българинът не обича риска

Стойне Василев
Снимка: архив БНР

През последните месеци се наблюдава скок в цените на основните хранителни стоки. Очаква се поскъпване на тока и парното. Цените на имотите също скочиха заради по-голямото търсене. Потребителят е поставен всеки ден пред нови предизвикателства и това се отразява на организирането на семейния ни бюджет.

Темата коментира в “Нашият ден“ Стойне Василев, сертифициран финансов обучител, собственик на Smartmoney.bg.

“Повечето хора, с които се срещам, наистина са притеснени, на първо място, за техните доходи и по-скоро за техните разходи. Защото, ако миналата година само група от финансисти и икономисти разказвахме за поскъпването на суровините и идващата инфлация, сега всеки го вижда по джоба си.

Сумите на депозитите в банките потвърждават, че българинът си оставя пари. Към момента депозитите са над 64 млрд. лева.

Когато разгледаме по-подробно какво представляват тези депозити, виждаме че големите депозити са с превес. Малко хора притежават по-голяма част от тези депозити.

През 2020/2021 г. тези, които са по-малки до 5000 лв., значително намаляха. Това си го обяснявам с тегленето на средствата за плащането на някакви текущи нужди – здравеопазване, ремонти ли нещо друго, свързано с нуждите на хората."


Финансовите страхове на българите

"Първото е – “да не се минем“, този страх е свързан най-вече със събития от миналото – хиперинфлацията от 1996 г., фалита на КТБ 2014 г. – да не се случи нещо с нашите пари. Това са донякъде обосновани страхове, когато сме минали през подобни събития, винаги остава нещо негативно в нашето съзнание.

Ако говорим за страховете в посока на това какво да направим с нашите пари, един от най-големите страхове е да не инвестираме и да не загубим парите си. Не обичаме да рискуваме.

В момента няма особен смисъл да държим парите в банките, виждаме, че лихвите са нулеви. Дори за по-големите суми са отрицателни."

Чуйте повече от интервюто в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50