В новия епизод на „Без маски в киното“ ви представяме един разговор за страстта към киното и музиката с филмовия и театрален актьор и музикант – Филип Аврамов! Той участва в емблематични роли в едни от най-успешните български филми – „Писмо до Америка“, „Тилт“, „Кецове“, „Възвишение“, „Голата истина за група „Жигули“. Филип признава, че най-голямата му страст винаги е била киното и се вълнува за всяка следваща роля.
За творческите предизвикателства и актьорските превъплъщения можете да чуете повече от Филип Аврамов в Епизод 20 от подкаста на NO BLINK в партньорство с Българското национално радио – „Кино с думи“! Проектът е реализиран с финансовата подкрепа по Програма „Публики“ на Национален фонд „Култура“.
Филип Аврамов участва в документалния филм „Истории като на кино“ на режисьора Атанас Христосков, в който разказва повече за спомените си от старите софийски кина. Още тогава актьорът се влюбва в киното, като едни от най-любимите му филми са в жанра на уестърна.
Филмовият дебют на Филип е участието му в лентата „Лагерът“ на режисьора Георги Дюлгеров. Оттогава следват много филми, които се превръщат в много важни и катарзисни за актьора, като първата повратна точка в професионалния му път е „Писмо до Америка“. Срещите с хората в родопския край са незабравими за Филип и го убеждават в лечебната сила на музиката, която може да премине и през космоса.
Партньорството с Татяна Лолова започва от предаването „Врели-некипели“ и продължава във филма „Бартер“ и сериала „Домашен арест“. Възможността да работи съвместно с емблематичната актриса е изключително ценна за Филип и ярката ѝ личност оставя следа завинаги у него.
В епизода можете да чуете още любопитни размисли на Стефан Командарев за творчеството, системата на финансиране в България и предстоящите му проекти!
И още:
● Ролята на киното в детството на Филип Аврамов и спомените за старите софийски киносалони;
● Киното – най-голямата страст в професионалния път на Филип;
● Филмов дебют с роля в „Лагерът“ на Георги Дюлгеров;
● Участието в дебютния филм на Иглика Трифонова „Писмо до Америка“ – повратна точка за Филип Аврамов;
● Международният успех на „Раци“ от режисьора Иван Черкелов и предизвикателствата по време на творческия процес;
● Ролите на лошия в „Тилт“ и „Джулай“;
● „Кецове“, „Джулай“, „Бартер“ – морските пейзажи в творческата биография на Филип;
● Партньорството с емблематичната актриса Татяна Лолова;
● Концерт с песните на Тодор Колев;
● Участие в спектакли, вдъхновени от емблематични филмови ленти;
● Срещата с режисьора Виктор Божинов и умението да „увличаш хората“ във „Възвишение“;
● Рок музиката като носител на желание за промяна и бунт в „Голата истина за група „Жигули“;
● Творческата среща с режисьора Ивайло Пенчев.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg