Средното образование в сферата на приложните изкуства у нас и какво се случва с учениците по време на пандемия?
Темата коментира в “Нашият ден“ Лилия Балева, директор на Националната гимназия по приложни изкуства „Свети Лука”.
“Изпадаме за трета година в ситуация, в която се налага да преминем към електронно обучение. Аз съм директор на професионална гимназия.
Има значение дали училището е общообразователно, или професионално. В общообразователното детето така или иначе може вкъщи да отвори учебниците и да почете. В професионалните гимназии в часовете по специалностите няма как да го научиш от компютъра – да държи длетото, да дълбае дървото, да кове в метала или да отлива. Как да го научим как се работи със стъкло, ако то не види и не хване.
Моите колеги в момента правят невероятни усилия – какво ли не измислят, за да могат да показват на учениците. За тях е трудно, когато са в ателието и аз съм до тях, какво остава само с гледане.
Може би трябва министърът да се обърне към специалисти в сферата на професионалните училища.
В Националната гимназия по приложни изкуства „Свети Лука” се изучават специалности, които не се изучават на друго място.
За професионалните гимназии от тази година вече е задължителна втората матура, която е именно професионална. Втората задължителна матура по професията се състои от две част – едната е теоретична, но практическата част е изпълнение на т.нар. дипломна работа – проект, приет от художествен съвет.
Обръщам се към министъра на образованието с молба да се консултира и с нашето министерство, в което имаме късмет да имаме художник министър, който ще разбере точно за какво става въпрос. И да се потърси някакъв начин – дали с удължаване на една–две седмици, изтегляне на матурата по назад.
Аз преподавам “Текстил“, учениците ми бяха стигнали до изпълнение с материал. Сега ще прекъснем това, защото те не са в ателието. Ще трябва да ги карам известно време да проектират следващата задача. Те са девети клас, а не са опитали как се изпълнява тази техника всички, така че да могат и да знаят какво да проектират за следващата задача. Но ще продължим да се борим с обяснения, така че да са готови и когато се върнат в училище, да започнем само с изпълнение.
Чуйте Лилия Балева в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg