Има имена в българската културна и в частност литературна история, които за времето си са будели остри полемики, но днес са забравени, потулени, скрити. Скрити не нарочно, скрити заради късата ни памет. Такова име е роденият в с. Василовци, Ломско, писател Георги Марковски (1941-1999) – един от най-стойностните експериментатори и търсачи в българската словесност през втората половина на ХХ век.
Според проф. Симеон Янев той е може би първият постмодернист в българското писане и това личи, между другото, в двата негови ключови романа: „Хитър Петър“ и „Разказвачът и Смъртта“.
Други го причисляват към магическия реализъм, но – така или иначе – Георги Марковски, чиито произведения са били чакани и посрещани с нетърпение и с остри критически пера, днес е почти непознат, включително за изкушените от българската литература.
Наскоро в НАТФИЗ проф. Светлана Стойчева организира конференция по случай 80-годишнината от рождението му, където излязоха с доклади водещи български литературни изследователи, подчертавайки наистина новаторското дело на писателя.
Това негово новаторско дело е тема на предаването „Премълчаната история“, в което разкриваме достиженията на българската литературно-интелектуална мисъл в лицето на Георги Марковски заедно с проф. Светлана Стойчева, доц. Морис Фадел и младият литературовед Стоян Петков.
Чуйте предаването от звуковия файл.
Снимка – НАТФИЗ
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg