Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дистанционно обучение и домашно насилие – увеличават ли се случаите

Снимка: www.unicef.org

Има ли тенденцията към увеличаване на случаите на домашно насилие в резултат от дистанционното обучение? Защо най-често децата стават жертви на насилие в семейна среда, а извършителите най-често са родителите?

Как работят институциите и достатъчно ефективно ли вършат своята работа – колко време отнема извършването на проверка по сигнал и защо хората, станали свидетели на насилие над деца се страхуват да подадат такъв?

Темите коментира в “Нашият ден“ Гергана Крумова, училищен психолог.

“Това, което наблюдаваме, ние – работещите с деца в училище, не само училищните психолози, показва, че след дългите затваряния поради пандемията, децата сякаш се затвориха и все по-трудно откриват и споделят това, което ги тревожи.

Наистина се забелязва една тревожна тенденция, но разкриването на тези случаи не става по много лесен начин, тъй като децата се срамуват да говорят за това, а по-скоро през индикаторите, които те дават като поведение.

След завръщането им в училище забелязахме, че децата са изключително променени. Има промяна в поведение, нагласа и демотивация за учене най-вероятно и от травматични преживявания, които те могат да споделят, а могат и да не споделят."

Белези за разпознаване на домашно насилие

"Най-често това са поведенчески проблеми – промени в характера и настроението. Може да се прояви асоциално поведение или детето да се затвори. Хубаво е да се внимава и за някакви физически наранявания.

Много често при различните деца се отключват депресивни състояния, тревожност. Могат да споделят със свои съученици, че вече не им се живее. Това, което най-много се откроява в училище, е занижената мотивация за учене. Ниска самооценка. Често е видимо и през нарушената концентрация. Оплакват се от главоболие, търсят медицинското лице и често боледуват."

Каква е ролята на училищния психолог, можете да чуете от Гергана Крумова в звуковия файл.


Как се противодейства на насилието на деца в семейна среда и достатъчно ефективно ли вършат своята работа, ангажираните с този проблем институции?

Темата коментира в “Нашият ден“ Пламена Николова от Национална мрежа за децата.

“За съжаление не бихме могли да направим заключението, че превенцията на насилието срещу децата е ефективна. От една страна, защото ние нямаме цялостна политика на закрила на децата извън някакви процедури, които действат реактивно, в ситуация, в която вече имаме регистриран случай на дете, не толкова за превенцията да не се случи.

Много често процедурите са тромави и бавни – или не достига човешки капацитет в услугите, не достигат и самите услуги, в които едно дете или майка с дете, или съответно човекът, който е попаднал в такава рискова ситуация, може да потърси закрила.

Огромният проблем е неразпознаването на насилието в обществото или неговото приемане като нещо естествено, като естествена част от семейното общуване. Много често и затварянето на очите, особено в по-малките общности, защото има една стигма върху това дори при тежки случаи да има намеса в личния живот на хората."

Въпросът с детското правосъдие

"Продължаваме да нямаме детско правосъдие, защото в последните години няма достатъчно политическа воля да се направи реформа в правораздавателната система. Детското правосъдие е една малка, но много сериозна част от него, ангажимент, който изисква много сериозна работа на експерти и юристи в тази област."

Чуйте Пламена Николова в звуковия файл.


Темата коментира в “Нашият ден“ Георги Иванов, експерт в Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД).

“От това, което виждам в моята работа, не мога да кажа, че няма синхрон между различните ангажирани структури. Това, което наблюдаваме като резултат от Националната телефонна линия за деца, която е към ДАДЗ, и това, което правим с отделите по закрила на детето и полиция за превенция на децата, в по-голямата част работи безотказно."

Системата от мига на подаването на сигнала

"Работи се максимално бързо. Много зависи от сигнала, защото някой път се налага да се съберат данни. При нас пристигат сигнали по много начини и канали – по телефон, електронна поща, чрез сайта на ДАЗД, чрез Националната телефонна линия за деца, през полицията, през Националната система – 112. Зависи колко е спешен сигналът – действа се незабавно."

Кой подава сигнал най-често?

"Данните от Националната телефонна линия показват, че най-често се обаждат деца. Искам да подчертая, че има явна нетърпимост на обществото към случаи на насилие – обаждат се много граждани, много баби, дядовци, роднини и изобщо случайни граждани. Обаждат се граждани да кажат за групи деца, които просят. Групи деца, които са неглижирани. Или примерно къща в провинцията, която е изостанала."

Как се действа

"Автоматично се уведомява органът по закрила – Дирекция “Социално подпомагане“ в зависимост къде е обхватът на събитието. Веднага се уведомява отделът за закрила на детето, отиват социални работници на мястото и проверяват. Ако е спешно, връщат отговор по телефона и изпращат доклад – какво се е случило и какви мерки са предприели."

Чуйте Георги Иванов в звуковия файл.


Снимки: www.unicef.org, БГНЕС


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Еразъм+" обединява България и Гърция в проект за жени, жертви на насилие

Проектът "Нови възможности за жени, жертви на насилие, чрез изкуство", реализиран по програмата "Еразъм+", е резултат от партньорство между сдружение и неправителствена организация в България и Гърция. Основната цел на проекта е да демонстрира как различни видове изкуство и арт терапия могат да окажат положително въздействие като част от формалната..

обновено на 30.07.24 в 09:28

"Резиденция Баба" с нов формат в 10-ото юбилейно издание

Десетото издание на инициативата "Резиденция Баба" на сдружение "Фабрика за идеи" ще събере интердисциплинарна група творци и изследователи от 30-и август до 9-и септември във видинските села Делейна, Ясен и Кошава, з аедно с местните общности, те ще търсят съзидателни форми на туризъм.  В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" обсъждаме..

обновено на 29.07.24 в 11:44

Фестивалът за електронна музика No Signal се мести на Витоша

От 2 до 4 август на хижа "Планинец" във Витоша ще се проведе фестивалът за електронна музика, организиран от независими артисти No Signal. През последните години фестивалът се утвърди като значимо събитие в електронната сцена, но тази година организаторите са принудени да променят локацията си. Тазгодишното издание няма да се състои на обичайното си..

обновено на 29.07.24 в 10:37

"Академия за младежко участие", или какво е важно в политиката

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" от Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите, съвместно с Национален младежки форум, обсъждаме какви са резултатите от двугодишния проект "Академия за младежко участие". Проектът "Академия за младежко участие", финансиран от програма „Еразъм+“ на Европейската комисия, завърши с кръгла..

обновено на 29.07.24 в 10:14
Стефания Колева

Рожден ден с ретроспекция: Стефания Колева за личното и професионалното израстване

Днес, на 29 юли, честитим рождения ден на талантливата актриса Стефания Колева. За нея този период е изпълнен с летни турнета и нови професионални предизвикателства. Заедно с актьора Деян Ангелов, тя участва в множество представления на открито в големите градове на страната, а през август и септември ще я видим и на сцената на "Маймунарника" в..

обновено на 29.07.24 в 09:00