Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Киномания 2021 – 18 ноември - 5 декември – в НДК и столичните арткина

Снимка: @kinomania

Документален филм за живота и творчеството на обичания филмов композитор Енио Мориконе ще представи „Киномания“. Тази година фестивалът ще се проведе между 18 ноември и 5 декември, а в афиша са включени наградени заглавия от големите световни кинофестивали

Филмът „Маестро Енио Мориконе“ (Ennio The Maestro) е заснет от Джузепе Торнаторе и беше показан за първи път на фестивала във Венеция тази година, а зрителите на Киномания ще го видятна 20 ноември в зала 1 на НДК.

Кадър от филма „Маестро Енио Мориконе“
Филмът представя Маестрото чрез дълго интервю, проведено от Торнаторе в последните години преди смъртта на Мориконе (той си отидепрез юли миналата година), разговори с режисьори, за чиито филми е писал музика, сред които: Бернардо Бертолучи, Ролан Жофе, Терънс Малик, Оливър Стоун, Виторио Тавиани, Куентин Тарантино и самия Торнаторе. Мориконе създава музиката на над 500 филма и печели много награди, сред които и „Оскар” за цялостно творчество.

Документалната лента, посветена на него, съдържа музикални и архивни кадри и ще има само една прожекция в рамките на „Киномания“.

Кадър от филма „Респект“
В програмата на фестивала са включени още два филма, свързани с големи имена в музиката. Възходът на соул легендата Арета Франклин е увековечен във филма „Респект“ на режисьора Лизъл Томи. Филмът е с участието на Дженифър Хъдсъни Форест Уитакър.

Селекцията на фестивала ще зарадва зрителите и с разкошния мюзикъл „Сърцето ми танцува“ с режисьор Начо Алварес, отличен с три номинации за „Гоя“, в който ще звучат песните на италианската и испанска поп икона Рафаела Кара, отишла си през юли тази година.

Проектът „Киномания“ е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата и е част от Календара на културните събития за 2021 г. на Столична община. В киносалоните ще бъдат допускани само зрители, които отговарят на противоепидемичните изисквания – напомниха организаторите.

Чуйте в звуковия файл разговаря в „Артефир“ с Хермина Азарян, един от програматорите и селекционерите на фестивала.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връчиха наградите от международния литературен конкурс "Изящно перо 2024"

Преди дни Салонът на българската култура и духовност в Чикаго официално връчи Грамотите и наградите от международния литературен конкурс "Изящно перо 2024".  Конкурсът "Изящно перо" е по идея на Снежана Галчева от Чикаго, председател на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и инициатор на Салона за българска култура и..

публикувано на 11.07.24 в 17:30

Предопределено ли е кой ще се огледа в "Огледалото на вярата"?

В 2004 г. генетикът Дийн Хеймер публикува книгата си "Генът на Бога", в която твърди, че съществува ген, който предопределя доколко човек ще е склонен да търси духовното, трансцедентното и вярата. Според него, при някои хора влечението към религията е вродено.   В "Огледалото на вярата" артистичното обединение УЛТРАФУТУРО (Боряна Росса и Олег..

публикувано на 11.07.24 в 16:04

Изкуството в градска среда и слоновете в стаята

С изразът "слонът в стаята" на английски наричат темите, които по някаква причина остават необговорени и мълчаливо доминират разговора. Такива теми невинаги могат да бъдат облечени в думи, но пък добре захранват изкуството с нужното вдъхновение, а и винаги има нужда точно те да бъдат адресирани. "Девет слона" е лятна програма за изкуство в..

публикувано на 11.07.24 в 15:30

"Заплаха от ракети" – а животът продължава да тече

Как се живее под постоянната "Загроза балiстики" в Украйна питат двама млади български артисти – художничката Лекси Фльор и режисьорът Лазар Въздухарев. За да си отговорят на този въпрос, те не разчитат на въображението си, а се качват в поочукан кабриолет и потеглят към страната, в която от повече от две години се сипят ракети. Резултатът,..

публикувано на 11.07.24 в 14:51

Романът "Капризно лято" – за опитни читатели с чувство за хумор

Малък провинциален курорт и лятна скука – докато не се случва едно вълнуващо събитие. "Капризно лято" е роман, написан преди почти 100 години от чешкия писател Владислав Ванчура. Романът е безкрайно увлекателен и свеж, по думите на издателката Десислава Желева. Преводът от чешки е дело на Васил Самоковлиев, а илюстрациите в книгата са на чешкия..

публикувано на 11.07.24 в 14:26