Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поредица "Моментна снимка" с Майя Праматарова и приятели за световното изкуство - 2

Гигантът на световния експериментален театър Робърт Уилсън с премиера в България

Шекспировата „Буря“ на Робърт Уилсън ще се играе на сцената на Народния театър „Иван Вазов“ през ноември

9
"Старицата", режисьор Робърт Уилсън. Спектакъл по Хармс с Михаил Баришников и Уилям Дефо.
Снимка: Павел Антонов

„Когато слушаме радио, ние сме свободни в своето въображение“ – това са думи на Робърт Уилсън, феноменална фигура в света на съвременния експериментален театър.

Радиопоредицата „Моментна снимка“ в това издание е посветена на знаменития театрален и визуален художник, чийто метод съчетава танц, движение, светлина, музика и текст. Станете съпричастни на атмосферата, в която са се раждали спектакли като „Айнщайн на плажа“, „Опера за три гроша“, „Старицата“, „Басните на Лафонтен“, „Приказките на Пушкин“ и още много други.

Сред последните му творби е премиерата на „Отело“ със Соня Йончева като Дездемона в Баден-Баден в Германия.

В момента Роберт Уилсън е в София заедно със своя екип и репетира Шекспировата „Буря“, която ще бъде поставена под негова режисура.

Пет са премиерните дати на „Бурята“ на Уилсън – театралното събитие на сезона в Народния театър „Иван Вазов“. Официалните премиери са на 18 и 19 ноември.

Представлението по прочутата пиеса на Уилям Шекспир ще може да се гледа и в още три дни преди това – 14, 16 и 17 ноември, които самият Уилсън нарича „генерални репетиции с публика“. 

Петте представления са насрочени поради очаквания огромен интерес към първото в историята на театъра у нас гостуване на режисьор от подобен ранг.

Чуйте повече от звуковия файл. 

Снимки – www.robertwilson.com

Робърт Уилсън - © 2013 Yiorgos Kaplanidis"Ню Йорк Таймс" нарича Робърт Уилсън „Гигант в света на експерименталния театър“.

Уилсън е сред най-известните театрални и визуални артисти в света. Работи заедно със световни имена като Хайнер Мюлер, Том Уейтс, Сюзън Зонтаг, Уилям Бъроуз, Джон Кейдж и Филип Глас. 

Световноизвестният американски режисьор е еднакво търсен както за постановки в театъра, така и в операта. Той работи не само като режисьор, но и като хореограф, сценограф, светлинен дизайнер, художник, пърформър, видеоартист, драматург. Завършил е изкуство и архитектура в института „Прат“ в Ню Йорк.

Рисунките, картините и скулптурите на Уилсън също намират място в световните музеи и галерии. Той е основател и художествен директор на The Watermill Center, лаборатория за изкуствата в Ню Йорк. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50